LAŠŠÁKOVÁ: Ministerka Milanová nezvláda svoj rezort, v pláne obnovy nepresadila podporu kultúry

Bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas-SD) tvrdí, že Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá v septembri 2020 zaviazal vládu Igora Matoviča (OĽaNO) vyčleniť minimálne dve percentá z európskych peňazí na rozvoj slovenskej kultúry a kreatívneho priemyslu.

BRATISLAVA 21. januára (SITA) – Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) by mala začať konať a presadiť aspoň vyčlenenie dvoch percent z prostriedkov Mechanizmu obnovy a odolnosti pre kultúrne a kreatívne sektory. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla exšéfka rezortu Ľubica Laššáková (Hlas-SD) s tým, že Milanová nezvláda riadenie rezortu. Dodala, že podľa predbežných informácií sú na koniec januára naplánované prvé rokovania vlády s Európskou úniou (EÚ) o šesť miliardovej pomoci pre Slovensko. Laššáková tvrdí, že Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá v septembri 2020 zaviazal vládu Igora Matoviča (OĽaNO) vyčleniť minimálne dve percentá z európskych peňazí na rozvoj slovenskej kultúry a kreatívneho priemyslu.

Ministerstvo financií SR (MR SR) už plán obnovy pre Slovensko predstavilo. Laššáková však pripomína, že ide o šesť miliárd eur, ktoré má SR z EÚ dostať a tým naštartovať koronou zasiahnuté slovenské hospodárstvo. Podľa nej však v tejto súvislosti Matovičova vláda nediskutovala s odbornou verejnosťou, a to vrátane kultúry a predstavila tak kompilát strategických dokumentov všetkých predošlých vlád. „Čo sa týka podpory kultúrno-kreatívneho priemyslu a jeho rozvoja, nie je v ňom ani zmienka,“ píše Laššáková. Zdôrazňuje tiež, že Milanová do plánu obnovy nepresadila rozvoj a podporu slovenskej kultúry. „Hlas-sociálna demokracia má záujem pripomienkovať návrh slovenského plánu obnovy a ak tak neurobí ministerka Milanová, urobím to ja z pozície členky Výboru NR SR pre kultúru a médiá,“ uzavrela exministerka.

MF SR poslalo koncom decembra 2020 komplexný návrh plánu obnovy Európskej komisii (EK). Prioritami plánu, ktorý Slovensku prinesie dodatočné verejné investície za 5,84 miliárd eur, sú vzdelávanie, veda a výskum, zelená ekonomika, zdravotníctvo, verejná správa a digitalizácia.

Agentúra SITA požiada o stanovisko Ministerstvo kultúry SR.

(SITA, mma;zk),202101210104

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede