Lexikón kultúrnych pamiatok mapuje kultúrne artefakty a lokality Slovenska

Martin 2. októbra (TASR) – Slovenské kultúrne artefakty a lokality popisuje Lexikón kultúrnych pamiatok Slovenska, ktorý v týchto dňoch uviedlo na trh Knižné centrum Žilina. Jeho autorom je martinský novinár, publicista a spisovateľ Igor Válek.”Ak sa napríklad o Fínsku hovorí ako o krajine tisícich jazier, tak o Slovensku môžeme bez zveličovania povedať, že je krajinou tisícich kultúrnych pamiatok,” skonštatoval Válek. Poukázal pritom na skutočnosť, že v Ústrednom zozname Národných kultúrnych pamiatok je zapísaných 69 nehnuteľných a 3 hnuteľné pamiatky a celkovo je zaevidovaných 9 554 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré tvorí 12 919 objektov.

Ambíciou autora lexikónu bolo pod jeho “strechu” vtesnať najpodstatnejšiu časť z kultúrneho bohatstva a predstaviť ho ucelene. “Stručne a výstižne zároveň, aby si ho napríklad turista mohol bez problémov pribaliť na potulky po Slovensku. Okrem iných v ňom nájdete naše najväčšie mesto, najozdobnejšie drevenice, najkrajší zámok, najstaršiu národnú kultúrnu ustanovizeň, najväčší chrám, najstaršie nástenné maľby, najstarší zachovaný epigraf či najstarší drevený kostol,” povedal Válek.

Lexikón kultúrnych pamiatok Slovenska je v abecednom poradí rozdelený do piatich kapitol – Národné kultúrne pamiatky, Mestské pamiatkové rezervácie, Pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry, Skanzeny na Slovensku, V Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dopĺňa ich slovník odborných výrazov a tabuľková časť, obsahujúca takmer stovku pamiatkových zón s dátumom ich vyhlásenia.

mj ka

Copyright © TASR 2004

Zdroj: http://cestovanie.sme.sk/clanok.asp?cl=1771741

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Česká vláda schválila 38 národných kultúrnych pamiatok

Ministerstvo kultúry Českej republiky schválilo ďalších 38 národných kultúrnych pamiatok. Tie budú na zoznam zaradené od 1. júla. Najvyššej pamiatkovej ochrane sa tak bude tešiť 33 nehnuteľných a päť hnuteľných kultúrnych pamiatok. “Všetky zaradené nehnuteľné aj hnuteľné kultúrne pamiatky prešli odborným hodnotením s výsledkom, že ide o najvýznamnejšie súčasti nášho kultúrneho dedičstva,” vysvetlil hovorca ministerstva kultúry ČR Jan Cieslar.

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”