Česká vláda schválila 38 národných kultúrnych pamiatok

Ministerstvo kultúry Českej republiky schválilo ďalších 38 národných kultúrnych pamiatok. Tie budú na zoznam zaradené od 1. júla. Najvyššej pamiatkovej ochrane sa tak bude tešiť 33 nehnuteľných a päť hnuteľných kultúrnych pamiatok. “Všetky zaradené nehnuteľné aj hnuteľné kultúrne pamiatky prešli odborným hodnotením s výsledkom, že ide o najvýznamnejšie súčasti nášho kultúrneho dedičstva,” vysvetlil hovorca ministerstva kultúry ČR Jan Cieslar.

Česká republika má aktuálne 236 národných kultúrnych pamiatok. Hnuteľnými národnými kultúrnymi pamiatkami sa stanú zlomok latinského originálu Dalimilovej kroniky, Přemyslovský krucifix z Jihlavy, Závišov kříž z kláštora vo Vyššom Brode, Světelský oltár a železničný motorový vlak Slovenská strela z 30-tych rokov minulého storočia. Vlak sa dostal do zoznamu národných kultúrnych pamiatok v ČR vôbec po prvý raz. Medzi najvyššie hodnotené české pamätihodnosti sa okrem iných zaradia aj dom U Černé Matky Boží v mestskej štvrti Staré Mesto v Prahe, kostol Nejsvětějšího Srdce Páně v Prahe, Císařské lázně v Karlových Varoch, hotel Avion v Brne, kostol Nanebevzetí Panny Marie v Moste, krematórium v Pardubiciach, vila Primavesi v Olomouci alebo kostol sv. Jakuba Většího v Poličke.


Štatút kultúrnej pamiatky priznáva ministerstvo kultúry, národné kultúrne pamiatky vyhlasuje vláda. Národné kultúrne pamiatky majú jednoduchší prístup k dotáciám. “Prehlásenie kultúrnych pamiatok za národné kultúrne pamiatky vo svojej podstate znamená ich preradenie do vyššej hodnotovej kategórie, deklaruje sa tak ich mimoriadny kultúrny význam,” uzavrel hovorca Cieslar.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”