Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún. Ministerstvo v súčasnosti vyhodnocuje tretie grantové kolo a Martin Kováč predpokladá, že žiadostí bude spolu približne tisíc. Rezort kultúry na tento rok môže na pamiatkové granty rozdeliť sumu 250 miliónov korún, čo je desaťkrát viac ako minulý rok, no na celkové potreby a stav pamiatok na Slovensku to nestačí. Minister kultúry Rudolf Chmel však verí, že v budúcom roku sa podarí ministerstvu presadiť rozpočet vyšší o jednu miliardu. Grantový program Obnovme si svoj dom by v tom prípade mohol mať k dispozícii 450 miliónov korún.

Šéf odboru kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč podotkol, že kvalitné projekty, ktorým pridelia grant, sa následne po prvýkrát môžu uchádzať aj o prostriedky z Európskej únie (EÚ). Vlastníci národných kultúrnych pamiatok, ktorým sa vďaka podpore z programu Svoj dom podarí naštartovať časť svojho projektu, môžu následne pripraviť väčší projekt a požiadať o podporu zo štrukturálnych fondov EÚ, konštatoval Kováč. Podľa neho majú šancu získať peniaze z únie najmä projekty zamerané na rozvojové využitie pamiatok. O peniaze z únie tak môžu požiadať napríklad vlastníci historických budov, ktoré slúžia ako nemocnice, či školy, ale aj tí, čo chcú svoje pamiatky využiť pre cestovný ruch a pomôcť tak rozvoju obce, či regiónu. Ak by boli kvalitné projekty úspešné a dostali by podporu zo štrukturálnych fondov EÚ, celkový objem financií na obnovu, renováciu a prezentáciu pamiatok by tento rok mohol dosiahnuť až 750 miliónov korún.

Program Obnovme si svoj dom sa zaoberá rozvojom lokalít, kde sa nachádzajú kultúrne pamiatky, napomáha ich oprave a záchrane, ale zároveň slúži aj na ich prezentáciu. Jednou z jeho hlavných úloh je obnova pamiatok, ktoré sa nachádzajú v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva. O granty z programu môžu žiadať všetci správcovia a majitelia pamiatok, čo nie sú vo vlastníctve štátu – sú vo vlastníctve obcí, osôb a cirkví. Takéto pamiatky tvoria 84,4 % zo všetkých kultúrnych pamiatok Slovenska. Na Slovensku je podľa pamiatkarov spolu
12 722 nehnuteľných pamiatkových objektov a 9 537 nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Takmer 6% z nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok je v dezolátnom stave. Najviac nehnuteľných aj hnuteľných kultúrnych pamiatok má Prešovský kraj – 3 350 pamiatkových objektov a 2 671 kultúrnych pamiatok.

(SITA, tm;zd), 0335

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”

MK SR: Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok

Pomoc štátu pri obnove kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkví je nevyhnutná, tvrdí biskup Tondra: BRATISLAVA 25. marca 2004 (SITA) – Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok. Prispel k tomu najmä nový grantový systém ministerstva kultúry (MK SR) Obnovme si svoj dom. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností to uviedol minister kultúry Rudolf Chmel, podľa ktorého treba ešte vyriešiť, ako do tohto programu zaradiť obnovu cirkevných pamiatok.