Krypta pod kostolom v Trnave sa môže preboriť

Okolie Dómu svätého Mikuláša v Trnave je v ohrození. Krypta, ktorá sa nachádza v jeho blízkosti, sa môže podľa pamiatkárov preboriť. Situáciu skomplikovala aj rekonštrukcia historického opevnenia mesta a prejazd ťažkých áut.

Krypta má lokálne narušenú statiku. Tento problém pretrváva z čias socializmu. Vtedy pri osadzovaní elektrického betónového stĺpu ho zasypali len štrkom, čo spôsobovalo priesaky vody.
Pavol Ďurko, Mestský úrad Trnava: “Cez tú drenáž sa dostala povrchová voda priamo do krypty, čiže podmáčané základové konštrukcie tej krypty.”

Imrich Polák, dekan trnavskej farnosti: “Aj keď to postupne vyschlo, keď bolo sucho, ale nie je to v nejakom slávnom stave.”

Pavol Ďurko, Mestský úrad Trnava: “Treba odstrániť príčinu toho zatekania, čiže opraviť kryptu, opraviť zásypy nad tou kryptou tak, aby sa tam nedostala povrchová voda. A druhá etapa by spočívala v tom, že by sa tie narušené základové konštrukcie sanovali.”

Pod tzv. Hrubým kostolom statici skúmali rozsah poškodenia krýpt a poruchy, ktoré by mohli narušiť celú stavbu. Časť peňazí na základné opravy a prieskumy investovalo mesto Trnava.

Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava: “Za posledné dva roky to bolo vo výške približne 700 tisíc korún a veríme, že sa nám podarí aj v budúcnosti získať finančné prostriedky aj od iných podnikateľov.”
V okolí Dómu svätého Mikuláša v Trnave sa i naďalej bude pokračovať v umeleckohistorických a architektonických výskumoch.

Zdroj: Ján Lešundák, TA3 / TV TA3

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články