Cirkev má problémy s údržbou kostolov

Kostoly v Trnave, ktorá je známa aj ako slovenský Rím, robia ich vlastníkom starosti. Historické budovy, všetky evidované ako národné kultúrne pamiatky, si vyžadujú milióny korún na údržbu.

Cirkev tvrdí, že toľko peňazí nemá. Pripravuje však výstavbu nového kostola na sídlisku Prednádražie a plánuje aj stavbu kaplnky na ďalšom trnavskom sídlisku.


Najhoršia situácia je vo farskom Dóme sv. Mikuláša, kde podľa statikov hrozí zrútenie južnej veže. Krajský pamiatkový úrad v Trnave vyzval farský úrad, aby začal havarijnú situáciu okamžite riešiť. Dekan Imrich Polák zastavil vyzváňanie zvonov, ktoré spôsobovalo chvenie prehnitých drevených trámov. Peniaze na opravu však podľa jeho slov farský úrad nemá. Podľa výpočtov odborníkov z občianskeho združenia Trnavské dominanty bude záchrana veže stáť najmenej 20 miliónov korún. “Dali sme si žiadosť na ministerstvo kultúry o grant vo výške 16 miliónov korún. Uvidíme, ako pochodíme,” povedal dekan Polák. Najnovšie sa však ukazuje, že nebezpečenstvom pre okolie nie je len kostolná veža, ale aj podzemné krypty, ktorým hrozí prepadnutie. V ich útrobách sú pritom pochovaní významní cirkevní hodnostári a osobnosti spojené z Trnavou. Státisíce korún musí farský úrad nájsť aj na dokončenie opravy vzácneho organu, ktorý je tiež kultúrnou pamiatkou.


Peniaze potrebuje cirkev aj pre ďalšie kostoly. Väčšina z nich má problémy so zatekaním striech, s vlhkosťou a fasádami. Pomáha aj mesto, peňazí je však málo. “Nedávame na kostoly, ale na záchranu a údržbu kultúrnych pamiatok,” povedal hovorca Mestského úradu v Trnave Pavol Tomašovič. Dodáva, že cestovný ruch v meste je postavený práve na návšteve kostolov. Tie sú z iniciatívy vedenia mesta otvorené počas letnej sezóny aj pre turistov. Najnovšie mestské zastupiteľstvo s jasnou väčšinou KDH a SDKÚ rozdelilo cirkevným inštitúciám viac ako dva milióny. Primátor Štefan Bošnák tvrdí, že takú istú šancu na získanie dotácií ako cirkev majú všetci vlastníci kultúrnych pamiatok. Jeho hovorca Tomašovič odmieta, že by poslanecký zbor uprednostňoval pri prideľovaní dotácií cirkevné inštitúcie. “Radnica rovnako štedro prispieva aj na kultúru či šport, nepriame dotácie na športoviská možno vyčísliť v desiatkach miliónov korún,” skonštatoval Tomašovič.


Pavol Machovič


Zdroj: Denník Pravda, 10. 7. 2006


 


Časť veže trnavského Dómu sv. Mikuláša sa môže zrútiť


TRNAVA – Hornej časti veže Dómu svätého Mikuláša v Trnave, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, hrozí zrútenie. Jej nosné časti sú prehnité. Na obnovu by bolo treba podľa odhadov 18 miliónov korún a rímskokatolícka cirkev na to peniaze nemá.


Dóm má dve veže, v havarijnom stave je tá, ktorú protiidúci vidí napravo. “Poškodené sú významné časti konštrukcie a množstvo spojov,” povedal statik Vladimír Kohút. Horná časť veže kolíše v slabom vetre a od spodnej časti sa odkláňa takmer o 60 centimetrov. Aj keď sú obe časti veže previazané, stabilita dolnej časti nie je bezprostredne ohrozená. Krov je zo 17. storočia, veža je stredoveká.


Statik konštatuje, že tento stav nie je možné riešiť jednoduchým zásahom, potrebuje komplexnú obnovu. Na ňu treba zostrojiť lešenie asi do päťdesiatmetrovej výšky, ktoré je drahé. “Posielame výzvu majiteľovi kostola, aby začal s nápravou. Požadujeme od neho návrh na statické zabezpečenie a projekt rekonštrukcie,” povedala Daniela Zacharová z Pamiatkového úradu v Trnave.


Dekan fary Imrich Polák povedal, že rímskokatolícka cirkev takúto sumu na obnovu nemá. Požiadala ministerstvo kultúry o 16 miliónov korún z programu Obnovme si svoj dom. Bohoslužby a prehliadky v Dóme nezrušili.


Obnovu kostola z 15. storočia každoročne mesto podporuje cez vlastný grantový program. “Na práce súvisiace s výskumom a fasádou sme dali vlani 250-tisíc korún. Na celkovú rekonštrukciu nemáme, a keby sme na ňu mali, nemohli by sme ju zafinancovať. Nedovoľujú nám to rozpočtové pravidlá, môžeme len prispieť,” povedal tlačový tajomník trnavského magistrátu Pavel Tomašovič.


O získanie peňazí na obnovu sa usiluje aj občianske združenie Trnavské dominanty, ktoré oslovuje sponzorov. Na zrútenie časti veže upozorňovali statici už vlani.


(bej)


Zdroj: Denník SME, 2. 6. 2006

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články