Japonskí vedci objavili v Peru 24 unikátnych geoglyfov

Obrázok k článku

Japonskí vedci objavili na náhornej plošine neďaleko peruánskeho mesta Nazca súbor 24 geoglyfov – obrazcov vytvorených na zemskom povrchu. Bádatelia sa pritom domnievajú, že sú staršie než ich slávne náprotivky v podobe kolibríka a opice, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svojej webovej stránke o tom v stredu informoval denník Japan Times.

 

Geoglyfy objavili severne od mesta Nazca v južnej časti Peru. Obrazce znázorňujú lamu a ďalšie zatiaľ neidentifikované objekty. Predpokladá sa, že pochádzajú z obdobia medzi rokmi 400 – 200 pred n. l. Najväčší z nich má dĺžku zhruba 20 metrov, tvrdia vedci. Nález geoglyfov z výskumu, ktorý sa uskutočnil medzi vlaňajším decembrom a februárom tohto roku, už japonskí vedci prezentovali peruánskej vláde. “Geoglyfy boli poškodené rozširovaním osídlenia. Chceme ich zachovať tak, že sa o ich význame podelíme s miestnymi obyvateľmi,” uviedol profesor Masato Sakai z výskumného strediska japonskej Jamagatskej univerzity, ktoré otvorili v meste Nazca pred troma rokmi. Japonskí vedci pôsobia v tejto oblasti Peru od roku 2004. Dosiaľ tam objavili už okolo 50 geoglyfov.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstaršie vysokohorské sídla

Novozélandskí a austrálski archeológovia objavili na východe Papuy-Novej Guiney v nadmorskej výške 2000 metrov pozostatky siedmich táborísk, pričom vek najstaršieho z nich určili na 49-tisíc rokov. Tým sa toto miesto stalo vôbec najstarším známym vysokohorským sídlom v histórii ľudstva.