Japonskí vedci objavili v Peru 24 unikátnych geoglyfov

Obrázok k článku

Japonskí vedci objavili na náhornej plošine neďaleko peruánskeho mesta Nazca súbor 24 geoglyfov – obrazcov vytvorených na zemskom povrchu. Bádatelia sa pritom domnievajú, že sú staršie než ich slávne náprotivky v podobe kolibríka a opice, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svojej webovej stránke o tom v stredu informoval denník Japan Times.

 

Geoglyfy objavili severne od mesta Nazca v južnej časti Peru. Obrazce znázorňujú lamu a ďalšie zatiaľ neidentifikované objekty. Predpokladá sa, že pochádzajú z obdobia medzi rokmi 400 – 200 pred n. l. Najväčší z nich má dĺžku zhruba 20 metrov, tvrdia vedci. Nález geoglyfov z výskumu, ktorý sa uskutočnil medzi vlaňajším decembrom a februárom tohto roku, už japonskí vedci prezentovali peruánskej vláde. “Geoglyfy boli poškodené rozširovaním osídlenia. Chceme ich zachovať tak, že sa o ich význame podelíme s miestnymi obyvateľmi,” uviedol profesor Masato Sakai z výskumného strediska japonskej Jamagatskej univerzity, ktoré otvorili v meste Nazca pred troma rokmi. Japonskí vedci pôsobia v tejto oblasti Peru od roku 2004. Dosiaľ tam objavili už okolo 50 geoglyfov.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Objavili najstaršie vysokohorské sídla

Novozélandskí a austrálski archeológovia objavili na východe Papuy-Novej Guiney v nadmorskej výške 2000 metrov pozostatky siedmich táborísk, pričom vek najstaršieho z nich určili na 49-tisíc rokov. Tým sa toto miesto stalo vôbec najstarším známym vysokohorským sídlom v histórii ľudstva.