Triptych ukradnutý v Taliansku objavili v americkom múzeu

Jacopo del Casentino, friendsofart.net

Ukradnutú olejomaľbu na dreve zo 14. storočia, ktorá zobrazuje Pannu Máriu s dieťaťom, objavili v americkom umeleckom múzeu. To v pondelok súhlasilo s tým, že dielo vydá talianskym úradom. Triptych, ktorý zlodeji ukradli v roku 1971 z talianskej vily, úrady vystopovali v stálej expozícii Speed Art Museum v meste Louisville v americkom štáte Kentucky. Podľa oficiálnej správy úradov múzeum maľbu kúpilo v roku 1973 od spoločnosti Newhouse Galleries za 38-tisíc amerických dolárov. Ide o jedno zo 14 diel ukradnutých zo spomínanej vily. Ich celková hodnota podľa americkej federálnej prokuratúry v súčasnosti predstavuje 33 miliónov dolárov (v prepočte približne 23,5 milióna eur). Ako uviedol jej hovorca Robert Nardoza, v súvislosti s krádežou nikoho neobžalujú. Neprezradil však, ako sa triptych do Kentucky dostal, keďže prípad je ešte vo fáze vyšetrovania. Speed Art Museum ani Newhouse Galleries sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili.

Na strednej časti trojčlenného panelového obrazu objaveného v Kentucky je namaľovaná Panna Mária s dieťaťom. Na pravom paneli sa nachádza výjav ukrižovania Ježiša Nazaretského, a na ľavom dvaja svätí – Ján Krstiteľ a Katarína Alexandrijská. Dielo údajne vytvoril Jacopo del Casentino, ktorý zomrel v roku 1358. Triptych zmizol 2. októbra 1971 z Villa La Giraffa v talianskom Goite, ktorá vtedy patrila Lidii Bianchi Perdomini. Podľa talianskej polície sa vlamači k obrazom dostali cez kovové mreže a sklenené okno. Pohrdli však mnohými dielami vrátane obrazov talianskych realistických maliarov Giovanniho Fattoriho a Silvestra Legu. O obraze vystopovanom v Speed Art Museum informovalo amerických vyšetrovateľov talianske ministerstvo pre kultúrne dedičstvo. Pravosť diela neskôr potvrdili odborníci na umenie podľa jedinečných znakov na starých fotografiách. Ako dodala prokuratúra, vedenie Speed Art Museum údajne nevedelo o tom, že obraz je kradnutý, až kým ich nekontaktovali vyšetrovatelia. Keďže jeho pôvodná majiteľka je už mŕtva, talianske úrady musia rozhodnúť, čo sa s triptychom stane.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Krádeže obrazov – prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) – Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.