Archeológovia našli bustu cisára Nera

BRATISLAVA 23. februára 2004 (SITA) – Talianski archeológovia našli v centre Neapola mramorovú bustu rímskeho cisára Nera (37-68). Cenný nález objavili na jednej stanici metra, uviedol rímsky denník Il Messaggero v pondelok. Pred niekoľkými mesiacmi na tom mieste našli zvyšky cisárskeho paláca, z ktorého busta pravdepodobne pochádza. Tridsaťcentimetrová hlava cisára je z gréckeho mramoru a bola pôvodne súčasťou sochy. “Na tomto mieste sa nájdu ešte viaceré cenné pamiatky,” uviedla šéfka archeologického výskumu Daniela Gianpaolová.
Väčšinu portrétov cisára Nera po jeho zavraždení v roku 68 zničili v snahe “vymazať ” ho po jeho hrôzostrašných činoch z histórie.

(SITA, hd), 0344

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedci objavili nedotknutú hrobku starú viac než 3 500 rokov

Archeológom sa v ruinách kráľovského paláca Qatna v centre Sýrie podarilo objaviť posmrtnú komoru plnú ľudských pozostatkov a darov, ktorá viac než 3 500 rokov zotrvala nedotknutá a uzavretá. Vedci z Univerzity Eberharda Karla v nemeckom Tübingene, ktorí stoja za výskumom, dnes naznačili, že okrem pokladu nevyčísliteľnej hodnoty našli vnútri komory aj pozostatky viac než 30 ľudí. Dodali, že telá mohli patriť “kráľovskej rodine z Qatny alebo členom panovníckeho dvora” a označili za pozoruhodné, že komora ostala uzatvorená tri a pol tisícročia, bez toho aby sa jej lupiči čo i len dotkli.