Průhonický park je v zozname pamiatok kultúrneho dedičstva UNESCO

Vyjadrenie Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru UNESCO tak ukončilo roky nejasností ohľadom postavenia Průhonickému parku pri Prahe.Po rokoch nejasností sa Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) a české ministerstvo kultúry jasne vyjadrili k Průhonickému parku pri Prahe. Podľa vyjadrenia je unikátne prírodno-krajinárske dielo európskeho významu zapísané v zozname pamiatok národného kultúrneho dedičstva. Doteraz totiž nebolo jasné, či Průhonice môžu požívať tie isté výhody ako historické centrum Prahy. Podľa Výboru pre svetové dedičstvo áno.

Průhonický park leží tesne za južnou hranicou Prahy a teda už v Stredočeskom kraji. Zapísanie na zoznam tak znamená nielen možnosť žiadať ministerstvo kultúry o dotácie z programu starostlivosti o pamiatky UNESCO, ale aj zvýšenie prestíže. “Stredočeský kraj má teraz dve pamiatky zapísané na zozname UNESCO, a to Kutnú horu a Průhonický park,” uviedol pre MF DNES riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov ministerstva Zdeněk Novák. Česko tak má prvý sériový statok zapísaný na zoznam. “Centrum svetového dedičstva v Brazílii rozhodlo, že Česká republika sa má k parku postaviť tak, akoby bol súčasťou rezervácie v historickom jadre Prahy. To je na zozname UNESCO od roku 1992,” doplnil. “Oficiálne vyjadrenie zatiaľ nemáme, ale viem, že sa o tom v Brazílii rokovalo,” uviedla za správu parku Barbora Kačmáčková.

Park leží v členitom údolí potoka Botiče, ktorý dopĺňajú viaceré rybníky. Okrem pôvodných domácich drevín tu rastie množstvo cudzokrajných rastlín. V parku sú taktiež rozličné vyhliadky i voľné lúky. Na skalách nad potokom je Alpinum s rozlohou 65-tisíc metrov štvorcových.

Informácia pochádza zo spravodajského portálu iDNES.cz.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Citadela Inkov nebude na Zozname ohrozených lokalít

7. júla 2008 – Peruánsky Národný kultúrny inštitút upozorňuje, že UNESCO sa rozhodlo nepridať Machu Picchu na Zoznam svetového dedičstva ohrozených lokalít. Rovnako tvrdí, že Vzdelávacia, vedecká a kultúrna Organizácia Spojených národov sa rozhodla, že známej citadele Inkov nehrozí skoré priame ohrozenie.