Cez víkend sa začína najväčší mestský festival remesiel

Obrázok k článku

Tohtoročný festival sa ponesie v znamení kováčstva. Najlepší kováči zo Slovenska predvedú na Primaciálnom námestí spracovávanie kovu. Vyvrcholením podujatia bude galavečer, počas ktorého bude udelený titul Majster ľudovej umeleckej výroby, ktorý tento rok kvalifikačná komisia udelila šiestim výrobcom.

Sobotňajší program sa na všetkých miestach v centrálnej pešej zóne začína o 10:00. Na Primaciálnom námestí je pripravený kováčsky workshop a kováčske hry, na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého zažijú deti kolotoč na ručný pohon, vyskúšajú si drevené chodúle či hojdačku a na Nádvorí sv. Juraja oslovia detských návštevníkov skúsení lektori s remeselnými aktivitami. Tradičné slovenské ľudové remeslo a výrobu predstavia remeselníci na Hviezdoslavovom námestí. Na Hlavnom námestí dostanú priestor slovenskí dizajnéri inšpirovaní tradíciami. Radničné námestie oživia slovenské čipkárky, ktoré predvedú tradičné paličkovanie, otvorená bude čitáreň v Radničke a na Rybnom námestí si môžu návštevníci pochutnať na tradičných slovenských špecialitách. Súčasťou festivalu bude aj kultúrny program, vystúpenia folklórnych súborov a inštrumentalistov a hranie na slovenských tradičných nástrojoch. Organizátori pripravili aj školu tanca pre deti a tanečný workshop pre dospelých. Akcie trvajú do 18:00. V nedeľu 1. septembra o 9:00 bude svätá omša za Nositeľov tradícii v Jezuitskom kostole na Hlavnom námestí.

Ako informovala Rodinová, najväčší mestský festival remesiel oslávi počas tohto víkendu už svoje 23. narodeniny. Počas tohto obdobia ožívali v meste tradície a kultúrne hodnoty, prostredníctvom umenia remesiel sa posilňovala národná identita, spolupatričnosť a hrdosť na zvyky a históriu slovenského národa. Festival je zaradený do projektu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2013. Organizátorom festivalu remesiel je Ústredie ľudovej umeleckej výroby, dlhoročnými partnermi podujatia sú Ministerstvo kultúry SR, Magistrát hlavného mesta Slovenskej republiky, Mestská časť Bratislava – Staré Mesto, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Múzeum mesta Bratislava a SĽUK.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.

Na festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov

Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby sa uskutoční cez víkend 29. a 30. augusta 2009 v historickom centre hlavného mesta. Festival pod názvom Dni majstrov ÚĽUV dostal zároveň názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňový festival je koncipovaný ako pouličný sviatok určený všetkým obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Podľa neho má festival dôležitý odkaz, pretože sa v centre Bratislavy stretne celé Slovensko v historických remeslách. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.