Na festivale sa predstaví približne 200 remeselníkov

Ilustračný obrázok

Približne 200 remeselníkov sa predstaví na tohtoročnom remeselníckom festivale Európske ľudové remeslo v dňoch 12. až 14. júla v Kežmarku. Organizátori tento rok vyberali z takmer 370 žiadostí z celého Slovenska i zo zahraničia. V 15. až 19. storočí pôsobilo v Kežmarku vyše 40 cechov a množstvo remeselných dielní. Na tieto významné historické skutočnosti a tradície sa snaží nadväzovať bývalé kráľovské mesto už 23 rokov festivalom, ktorý je najväčším svojho druhu v Európe. Aj tento rok sa budú môcť návštevníci festivalu priviezť do Kežmarku historickým vlakom ťahaným parným rušňom. Ten bude premávať v sobotu 13. júla na trase Poprad – Kežmarok – Stará Ľubovňa – Podolínec, informovala Adriana Saturyová z organizačného štábu festivalu.
V Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí, ako aj na nádvorí kežmarského hradu sa predstavia desiatky tradičných ľudových remesiel. Na svoje si prídu milovníci výrobkov z dreva, kože, textilu, kovu, skla či hliny. Priamo pred zrakmi návštevníkov budú remeselníci predvádzať výrobu šperkov, mydiel, sviečok, hračiek, topánok, drevených šindľov, hudobných nástrojov, papiera, cínových vojačikov, nožov či perníkov. Ročne navštívi festival počas troch dní približne 50 000 návštevníkov. Tí majú možnosť sadnúť si za hrnčiarsky kruh či tkáčske krosná a vyskúšať si prácu remeselníkov alebo získať cenné informácie o jednotlivých remeslách. Každoročne je festival venovaný niektorému z cechov, ktoré v minulosti v Kežmarku pôsobili. Tento rok to bude cech zlatníkov a cech zámočníkov. Zlatnícky cech vznikol v Kežmarku pred 300 rokmi, cech zámočníkov vznikol už pred 570 rokmi. Zlatníci sa predstavia na nádvorí Kežmarského hradu.
Na hradnom nádvorí nájdu návštevníci remeselníkov z viacerých stredných remeselníckych škôl zo Slovenska. Svoje umenie tu predvedú aj sokoliari, bylinkárka a veštica. Na Kežmarskom hrade pripravuje Múzeum v Kežmarku pre najmenších návštevníkov inscenovanú prehliadku hradu. Pre dospelých pripravuje múzeum v spolupráci s divadlom exTeatro ďalší diel krvavých dejín. Okrem remesiel ponúkne festival Európske ľudové remeslo aj bohatý kultúrny program na troch javiskách vo festivalovom areáli. V Kežmarku sa predstavia súrodenci Babjakovci, Peter Bič Project, holandská kapela Vengaboys, Country Sisters, ako aj množstvo detských i dospelých folklórnych súborov nielen zo Slovenska, ale i z Bulharska, Česka, Estónska, Holandska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Ruska, Srbska, Španielska a Ukrajiny,.
Ceny vstupeniek na remeselnícky festival zostali na rovnakej úrovni ako vlani. Základný lístok bude stáť päť eur, v predpredaji bude o dve eurá lacnejší. Aj tento rok bude možné kúpiť si trojdňovú permanentnú vstupenku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.

V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.