Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.

Tohto roku je festival venovaný cechu remenárov, ktorý v Kežmarku vznikol presne pred 400 rokmi. Nové remeslá, ktoré sa v Kežmarku predstavia, budú tesári a výroba krpcov. V areáli Kežmarského hradu sa predstavia remeslá, ktoré v minulosti súviseli so životom na hrade, ako napríklad výroba zbraní, podkúvanie koní či výroba vína, informoval SITA riaditeľ festivalu Ladislav Melikant.


Jednou z hlavných podmienok účasti na festivale je, aby remeselníci svoje výrobky nielen predávali, ale aj predvádzali. „Ak sa niekomu nechce predvádzať alebo predvádza málo, tak ho najskôr upozorníme, ak sa ani potom nezmení, do Kežmarku ho viac nepozveme,“ uviedol L. Melikant. Snahou organizátorov je, aby si jednotlivé remeslá mohli vyskúšať aj návštevníci festivalu. To by malo byť zárukou, že do Kežmarku sa dostanú len tí najlepší remeselníci. Záujem návštevníkov o festival Európske ľudové remeslo je podľa Melikanta veľký. V predpredaji sa už minulo 5 000 lístkov. Vstupné na jeden deň bude štyri eurá pre dospelých a jedno euro pre deti do 15 rokov. Jediné, čo môže zmariť snahu organizátorov, je počasie. Ak bude počas troch festivalových dní bez dažďa, festival by si mal na seba zarobiť.


Počas festivalu remesiel si prídu na svoje aj milovníci zábavy, humoru a folklóru. V miestnom amfiteátri, na javisku pred hradom a pred radnicou budú svoje umenie predvádzať rôzni umelci a folklórne súbory zo Slovenska a zo zahraničia. V krátkych divadelných scénkach priblížia herci tradície cechov, ktoré v minulosti v Kežmarku existovali. Kežmarské múzeum pripravilo divadelné predstavenia v expozíciách Kežmarského hradu. Pre najmenších návštevníkov to bude rozprávka Hľadanie strateného kráľovstva, pre dospelých pripravili miestni divadelníci už siedme pokračovanie Krvavých dejín.


Klub železničných historických vozidiel z Popradu pripravil pre návštevníkov festivalu jazdu parným vlakom z Popradu do Kežmarku. Mimoriadne vlaky vypravia z Popradu do Kežmarku v sobotu o 9:25 a 13:38. Naspäť pôjdu o 11:07 a 16:38. 


19. ročník festivalu Európske ľudové remeslo sa začne v piatok o 12:50 slávnostným sprievodom cez mesto a tradičným dobýjaním mestských hradieb.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.

Odpovede

Comments are closed.