21. ročník festivalu Európske ľudové remeslo

Obrázok k článku, zdroj: elro.kezmarok.sk

V Kežmarku sa už po 21 krát koná festival Európske ľudové remeslo. Napriek negatívnym dopadom hospodárskej krízy na samosprávy vedenie mesta Kežmarok nikdy neuvažovalo o zrušení či obmedzení tohto podujatia. „Vieme nájsť aj prostriedky v mestskom rozpočte, ale EĽRO sa musí vyfinancovať aj samo. Festival je jednoducho našim podujatím, ktoré už presiahlo nielen hranice okresu, regiónu či Slovenska, ale je celoeurópskym podujatím,“ uviedol pre médiá riaditeľ festivalu Igor Kredátus. Európske ľudové remeslo nie je podľa riaditeľa festivalu len o peniazoch, ale hlavne o ľuďoch. „Vždy sa nájdu ľudia, ktorí nám pomôžu, nielen peniazmi, ale aj prácou či technikou,“ dodal riaditeľ EĽRO.

Trojdňový festival ľudovej kultúry a remesiel začalo už tradične dobývaním mestskej brány. Po tomto, divákmi veľmi obľúbenom vystúpení, sa otvorili festivalové brány podujatia Európske ľudové remeslo. Medzi návštevníkmi tohtoročného podujatia bol aj prezident SR Ivan Gašparovič. V Kežmarku sa počas troch dní od 8. do 10. júla predstaví 170 profesionálnych remeselníkov. Tých vyberali organizátori z takmer 500 záujemcov. Okrem nich sa tu predstavujú aj študenti troch stredných umeleckých škôl. Spolu s nimi je vo festivalovom areáli 220 remeselníkov. Účinkujúcim remeselníkom mesto hradí ubytovanie a zadarmo majú aj miesto vo festivalovom areáli. Jednou z mála podmienok pre remeselníkov je, aby výrobky nielen predávali, ale svoje umenie pred zrakmi návštevníkov aj priamo predvádzali. Každoročne sa na záver podujatia vyhlasuje Kráľ remesla. Toto morálne ocenenie je pre víťaza zároveň pozvánkou na budúci ročník podujatia.

Počas troch dní bude Kežmarok žiť nielen remeslami, ale aj folklórom, ľudovou i modernou hudbou. Vyvrcholením bude sobotňajší program Kežmarok sa zabáva na hlavnom pódiu pri kežmarskej radnici. Hlavnou hviezdou tohto podujatia bude nemecká skupina Bad Boys Blue. Ľudová hudba a tance uvidia návštevníci festivalu na troch pódiách pred radnicou, pred hradom a na nádvorí Kežmarského hradu. Záujemcovia si môžu z návštevy Kežmarku odoslať pohľadnicu opečiatkovanú príležitostnou poštovou pečiatkou.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.

V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.