V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.
Tohtoročný festival Európske ľudové remeslo je venovaný potravinárskym cechom. Organizátori pozvali do Kežmarku rôznych spracovateľov potravín. Chýbať nebude salaš s ukážkou výroby syra, opekanie vola, pečené ryby a rôzne slovenské špeciality a vinotéka. V piatok a sobotu sa môžu návštevníci festivalu priviezť z Popradu do Kežmarku vlakom ťahaným parnou lokomotívou. Organizátori očakávajú, že Kežmarok navštívia počas troch festivalových dní desiatky tisíc návštevníkov. Tí si budú môcť vybrať aj z bohatého kultúrneho programu. Takmer bez prestávky budú vystupovať na troch javiskách pri radnici, pred hradom a na hradnom nádvorí stovky pozvaných umelcov a členov folklórnych skupín a telies.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.

Kúpeľný ostrov zaplnia remeselníci

Cez víkend 21. – 23. mája 2010 Kúpeľný ostrov v Piešťanoch zaplnia remeselníci. Na tradičnom trhu ľudových remesiel sa predstavia keramikári, drotári, kováči, košikári, rezbári, čipkárky, vareškári, ale napríklad i výrobcovia fujár, korytári či hrnčiari. Nebudú chýbať ani výrobcovia medovníkov, zvončekov a ručne vyrobených šperkov.

Odpovede

  1. V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

    Začal sa remeselnícky festival Európske ľudové remeslo

    POPRAD 9. júla (SITA) – V Kežmarku sa dnes začal najväčší remeselnícky festival na Slovensku. Podujatie Európske ľudové remeslo sa v tomto bývalom kráľovskom meste koná už 20-krát. Vo festivalovom areáli na Hlavnom a Hradnom námestí sa počas troch dní predstavuje približne 200 remeselníckych majstrov zo Slovenska a zo zahraničia. Podujatie sa začalo už tradične dobýjaním jednej z mestských brán, ktoré špeciálne pre túto príležitosť v Kežmarku každoročne postavia. „Európske ľudové remeslo je svojim spôsobom rovnaké roky, tak ako rôzne hudobné festivaly. Vždy sú však niečím iné, ale zároveň rovnaké. Verím, že aj napriek rôznym názorom pretrvá ten, ktorý považuje Európske ľudové remeslo za atraktívne podujatie hodné záujmu zo strany domácich i zahraničných návštevníkov,“ povedal riaditeľ festivalu Ladislav Melikant.

    Druhý júlový víkend je pre mnohých domácich, ale i zahraničných návštevníkov dôvodom na návštevu Kežmarku. Mnohí tu prichádzajú špeciálne na remeselnícky festival, kde si môžu výrobky ľudových remeselníkov nielen kúpiť, ale i pozrieť ako sa jednotlivé remeslá robia a dokonca si aj vyskúšať výrobu niektorých výrobkov. Už dnes si mohli návštevníci vyskúšať napríklad brúsenie kameňa, hrnčiarsky kruh, či tkanie kobercov. Každý rok je remeselnícky festival venovaný jednému z cechov, ktoré v minulosti v Kežmarku pôsobili. Tohto roku je podujatie zamerané na potravinárske remeslá.

    Súčasťou trojdňového podujatia je aj bohatý kultúrny program, ktorý majú možnosť návštevníci vidieť na troch javiskách vo festivalovom areáli. Kultúrnemu programu dominuje folklór. Okrem slovenského môžu návštevníci obdivovať aj ľudovú hudbu a tance Gruzínska, Litvy či Srbska. Aj tento rok sa môžu návštevníci festivalu Európske ľudové remeslo doviezť z Popradu do Kežmarku historickým vlakom ťahaným parným rušňom. Organizátori očakávajú, že nadchádzajúci slnečný víkend pritiahne do Kežmarku rekordný počet návštevníkov. Doteraz najviac návštevníkov zaznamenali v Kežmarku v roku 2001, kedy počas troch dní prišlo vyše 50 000 ľudí.

Comments are closed.