Na festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov

Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby sa uskutoční cez víkend 29. a 30. augusta 2009 v historickom centre hlavného mesta. Festival pod názvom Dni majstrov ÚĽUV dostal zároveň názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňový festival je koncipovaný ako pouličný sviatok určený všetkým obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Podľa neho má festival dôležitý odkaz, pretože sa v centre Bratislavy stretne celé Slovensko v historických remeslách. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.

 Podľa Beljaka v čase konania festivalu si pripomíname dve dôležité udalosti. „Prvou je Deň Ústavy, ktorý pripadá na 1. septembra, kedy sa Slováci parlamentnou cestou vydali na cestu samostatnosti. Druhým dôležitým dátumom je 29. august, ktorým Slováci dokázali, že sú schopní chytiť zbrane, aby si tú samostatnosť udržali,“ vysvetlil.


Festival tiež býva príležitosťou pre každoročné udeľovanie čestných titulov Majster ľudovej remeselnej výroby, v roku 2009 ho dostanú desiati umelci, úspešní vo svojom remesle už niekoľko rokov. Jeden titul bude udelený in memoriam. Doposiaľ získalo toto ocenenie celkovo 357 remeselníkov a ľudových výrobcov zo Slovenska.


Aktuálny ročník festivalu ponúkne na Hviezdoslavovom námestí a v priľahlej pešej zóne na Rybnom námestí, Panskej ulici a na Rudnayovom námestí celkovo 32 rôznych typov výrob a remeselných činností. Predvádzať ich bude 90 majstrov ľudovej umeleckej výroby. Podľa Beljaka však na Slovensku registrujú až 1400 výrobcov. „Na festivale budú zastúpené všetky tradičné oblasti kultúry, a tak budú aj prezentované. Predvedú sa napríklad majstri z Oravy, Turca, Spiša alebo Kysúc, takže sa návštevníci budú môcť započúvať do jazyka, ktorý je pre tú – ktorú oblasť špecifický,“ povedal. Je po podľa neho ideálny spôsob, ako môže Slovensko predstaviť svoju identitu kultúrne a kultivovane. „Prakticky pre všetky európske národy je ľudová remeselná výroba tou, ktorou kultivovane dávajú najavo svoju identitu,“ myslí si Beljak.


Festival sa konával v priestoroch Bratislavského hradu, tento rok sa však pre jeho rekonštrukciu uskutoční v centre mesta. Výrobcovia predvedú remeslá ako dlabanie a štiepanie dreva, výrobu zo svoru, výrobu valašiek, črpákov, debnárstvo, drevorezbu, drotárstvo, kováčstvo, tiež výrobu liatych a plechových zvoncov. Návštevníkom predvedú aj výrobu hudobných nástrojov, hrnčiarsku výrobu, remeselnú, pletenie z prútia či zo slamy, ale aj vyšívanie či tkanie na krosnách. Na Rudnayovom námestí bude šestnásť lektorov Školy remesiel ÚĽUV dva dni viesť tvorivé dielne pre deti. Deti si budú môcť vyskúšať točenie na hrnčiarskom kruhu, opletanie drôtom, tkanie na piestiku, paličkovanie, výrobu šúpoľovej bábiky či zdobenie medovníkov. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na spev a tanec v podaní skupiny Priatelia autentického folklóru z Nitry, vyhrávanie gajdoša a multiinštrumentalistu Juraja Dufeka. V sobotu ožije festival návštevou holandského bábkara a verklikára Otta van der Miedena. Oba dni bude viesť interaktívne predstavenia s deťmi známy dizajnér Karol Krčmár, jeho „Dobré nožnice prajem“ začínajú vždy od 14:00 a 16:00 pri pódiu na Panskej ulici. Pre vystúpenia využije festival tiež scénu – tzv. altánok v strede Hviezdoslavovho námestia, kde sa predvedie etnodžezová skupina Bezobratři, ďalej Banda, Konopa z Kozároviec, Kýčer z Turej Lúky a rôzne ďalšie folklórne skupiny.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005