Banská Štiavnica na starých pohľadniciach

Vydavateľstvo DAJAMA sa v rámci edície Mestá na starých pohľadniciach venuje objavovaniu dávnej a niekedy už zabudnutej kráse slovenských miest. Čaro starých pohľadníc totiž poskytuje výraznejší zážitok a plnšie precítenie opisovaného miesta ako napr. súčasné fotografie či ilustrácie. Po úspešných tituloch Trenčín, Levice, Nitra, Trnava, Vysoké Tatry, Žilina, Rimavská Sobota a Bratislava na starých pohľadniciach vydavateľstvo pripravilo v poradí už deviatu publikáciu Banská Štiavnica na starých pohľadniciach.

Kniha autora Ivana Herčku je „pohľadnicovou“ prechádzkou starou Banskou Štiavnicou. Predstavuje obraz mesta v prvej polovici 20. storočia tak ako ho zachytili viacerí fotografi a vydavatelia pohľadníc. Súbor viac ako 150 starých pohľadníc je zoradený topograficky podľa jednotlivých častí mesta. Začína Starým zámkom a pokračuje ulicami a námestiami starej Banskej Štiavnice. Na záver sú predstavené aj predmestia a prechádzka po meste končí predstavou pohľadnicových kuriozít Banskej Štiavnice.

Texty o jednotlivých častiach mesta, jeho uliciach a domoch opisujú nielen ich históriu, ale sú obohatené aj o rôzne príbehy, ktoré čitateľom pomôžu lepšie pochopiť mentalitu a spôsob života obyvateľov Banskej Štiavnice v minulosti. Obsahová štruktúra a členenie jednotlivých kapitol taktiež prispieva k plnšiemu precíteniu mesta, ktorého zákutia očarovali a očaria každého návštevníka.
Veríme, že publikácia si nájde svojich čitateľov nielen medzi Štiavničanmi, ale bude vhodnou inšpiráciou a pomôckou pri jej objavovaní aj pre návštevníkov jedného z najkrajších a najvýznamnejších miest Slovenska.

Daniel Kollár

Kniha bude v predaji od 25. 11. 2008 vo všetkých kníhkupectvách a Informačnom centre mesta Banská Štiavnica.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kniha: Banská Štiavnica – Slovensko

Informácia z marca 2003.
Mesto pod Paradajzou bude mať onedlho novú celofarebnú reprezentačnú, obrazovú publikáciu, ktorá vychádza v edičnom rade: Mesta Slovenska. V tomto rade doteraz vyšli knihy o Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Zvolene a Poprade. Kniha bude mať dve časti: V prvej predstavia autori Banská Štiavnicu, perlu slovenských miest. Z Banskej Štiavnice to budú fotografie Starého mesta, obidvoch hradov, kostolov, Klopačky, múzeá v prírode a iných pamiatok.

Svetové dedičstvo očami detí 2008

Pri príležitosti zápisu mesta Banská Štiavnica a technických pamiatok jeho okolia do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO organizuje mesto Banská Štiavnica po dobrých skúsenostiach z minulosti už XIV. ročník medzinárodnej súťaže žiakov škôl všetkých miest vyhlásených za svetové dedičstvo.

SBM – Noc na starom zámku

(9.7., 17.7., 24.7., 7.8., 14.8., 11.9.)
Po úspechu v minulom roku sa aj v tomto roku rozhodlo Slovenské banské múzeum pripraviť pre návštevníkov mesta, ale aj Štiavničanov zaujímavé nočné divadelné prehliadky s názvom Noc na Starom zámku. Aj v tomto roku sa predstaví celá plejáda štiavnických ochotníkov.. Chýbať nebudú ani členovia skupiny historického šermu Bojník z Bojníc.

Najkrajšie tohtoročné kalendáre na výstave v B. Bystrici

BANSKÁ BYSTRICA 13. marca (SITA) – Nástenné, stolové či plagátové kalendáre z 12. ročníka celoštátnej súťaže Najkrajšie kalendáre Slovenska je možné vidieť na výstave v Štátnej vedeckej knižnici (ŠVK) v Banskej Bystrici. Vystavujú ich najmä reklamné agentúry, tlačiarne, samostatní autori, ale i mestá a obce či neziskové organizácie. Kuriozitou je reliéfny kalendár Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči s nevšednou tematikou tatranských vysokohorských chát.

V Bankej Štiavnici sa bude krstiť

Občianske združenie KRUH Vás srdečne pozýva na krst knižky Aji Nižňanskej a Ivety Chovanovej Detail, Banská Štiavnica a jej skrytá krása. V knihe ožijú pôsobivé architektonické detaily, tajomné zákutia a zaprášené kúty starých domov. Tento výnimočný vydavateľský počin vznikol vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a najmä vďaka niekoľkoročnej dokumentačnej práci štiavnických pamiatkárov.

Marína šťastne vydatá

BANSKÁ ŠTIAVNICA (RM) – Občianske združenie Paradajz a Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici si dovoľujú touto cestou oznámiť ctenej verejnosti, že slečna Mária PISCHLOVÁ, teda MARÍNA Andreja Sládkoviča, bude v piatok 17. decembra roku pána 2004, vo svojom rodnom dome v Banskej Štiavnici od 16-tej hodiny konečne šťastne vydatá.