Zmeny zriaďovateľov vplývajú na múzeá

Naši pamiatkari si nedávno pripomenuli päťdesiatiny inštitúcie na samej špici ich celoslovenskej hierarchie – Pamiatkového ústavu. Na prahu nového obdobia však stoja nielen v pekných rečiach gratulantov, ale doslova. Novela zákona o pamiatkovom fonde im totiž vkladá do rúk právomoci úradu – presnejšie špecializovanej štátnej správy – a s nimi novú zodpovednosť. Čo to bude znamenať?Nespokojnosť so súčasným postavením múzejníctva na Slovensku vyjadrili včera v Banskej Bystrici na 11. valnom zhromaždení delegáti Zväzu múzeí (ZM) na Slovensku. Časté zmeny zriaďovateľov, nesystémové kroky štátu smerom k múzejníctvu a ku kultúre vôbec negatívne ovplyvnili činnosť múzeí, čo sa prejavilo v znížení ich odborného potenciálu, v obmedzovaní starostlivosti o zbierkové fondy, ale aj v znížení návštevnosti. Národné múzejné centrum (NMC) eviduje v súčasnosti v SR 81 múzeí, z nich v 39 je v správe a riadení orgánov štátnej správy, hlavne krajských úradov. Všetky slovenské múzeá spravujú a starajú sa o vyše osem miliónov zbierkových predmetov. Na ošetrenie jedného z nich štát ročne vynaloží len 0,65 Sk, čo je podľa odborníkov nedostatočné a aj v rozpore s Deklaráciou NR SR o ochrane kultúrneho dedičstva prijatej vo forme zákona začiatkom tohto roka. Podľa slov Milana Rybeckého z NMC múzeá, ktorých zriaďovateľom sú krajské úrady, ročne potrebujú na nákup zbierkových predmetov 13,5 mil. Sk, na ich reštaurovanie a ošetrovanie 46 mil. Sk. „Je preto potrebné, aby si budúce samosprávne kraje a ich poslanci uvedomili, čo preberajú. Nie sú to len často historické a lukratívne budovy, ale hlavne starostlivosť o celý zbierkový fond. Hlavne toto musia brať do úvahy pri svojich budúcich rozhodnutiach – konštatoval. Vlaňajší príspevok štátu na činnosť múzeí predstavoval 328,3 mil. Sk a vlastné výnosy a tržby 99,78 mil. Sk. Väčšinu prostriedkov pohltili však náklady na základnú prevádzku objektov a mzdy, pričom len osem percent z nich sa mohlo použiť na nákup a reštaurovanie zbierkových predmetov. Pretrvávajúce finančné problémy múzeí môžu podľa odborníkov viesť nielen k morálnemu a technickému opotrebeniu stálych expozícií a k znižovaniu kvality výstav, ale aj k ohrozeniu podstaty existencie múzeí.
Banská Bystrica (hn/Mária Tolnayová)


Zdroj: Hospodárske noviny

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Málo peňazí pre kultúru ohrozuje jej existenciu

Počtom knižných pamiatok sa Slovensko radí k najbohatším štátom Európy, ich zlý stav toto bohatstvo neumožňuje využívať: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) – Nedostatočné financovanie slovenskej kultúry môže priniesť nielen jej úpadok, tvrdia zástupcovia Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií (SOZKSO). Odborári a predstavitelia kultúrnej obce preto vyzývajú vládu, aby vyčlenila pre oblasť kultúry viac peňazí ako doteraz.

Slovenské múzejníctvo signalizuje SOS

Ak štát SNM neposkytne peniaze, hrozí prepúšťanie a zatvorenie niektorých expozícii: BRATISLAVA 17. mája (SITA) – Slovenské múzejníctvo je v hlbokej kríze, tvrdí generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Peter Maráky. Šéf najväčšieho múzea v SR tvrdí, že “jediné, čo môžeme v tejto chvíli signalizovať slovenskej verejnosti je – SOS, SOS, SOS”. Dôvodom krízy slovenských múzeí a galérií je podľa Marákyho viac. Hlavným však je liberalizácia cien energií, po ktorej kultúrnym inštitúciám pohltia väčšinu z ich prostriedkov prevádzkové náklady.