Turistov lákajú najmä hrady a zámky – múzeá – Pravda

BRATISLAVA (ag) – Reforma verejnej správy sa týka aj 42 slovenských múzeí, ktorých zriaďovateľmi sú krajské úrady. V súčasnosti je totiž väčšina zbierkových predmetov a budov, v ktorých sídlia, vo vlastníctve štátu. Ako v tejto súvislosti uviedol Ivan Rybecký zo Slovenského národného múzea v Bratislave, múzejníci sa domnievajú, že zbierkové predmety a budovy by mali aj naďalej zostať pod štátnou opaterou: “Sú totiž obavy, že by mohlo dôjsť k manipulácii. To, čo naši predkovia zhromaždili v múzeách, by sa mohlo znehodnotiť alebo roztratiť.” Okrem toho by sa podľa neho mohol zmeniť aj účel využívania budov. V súčasnosti je v 79 slovenských múzeách a galériách umiestnených viac ako 8 miliónov zbierkových predmetov. Múzeá sú zo zákona povinné vykonávať ich odbornú ochranu. Želmíra Šípková zo Zväzu múzeí na Slovensku však upozornila, že priemerná suma ročne vynaložená na reštaurovanie jedného predmetu je iba 65 halierov. Nedostatočný je aj počet konzervátorov – na jedného pripadá takmer 55-tisíc predmetov
Záujem o slovenské múzeá je v posledných rokoch približne rovnaký. Vlani sa počet návštevníkov vyšplhal na takmer 3,5 mil. ľudí. Väčšinu z nich však tvorili zahraniční turisti. Na porovnanie – múzeá v Čechách navštívi ročne okolo 7 mil. ľudí. Najvyhľadávanejšie sú hradné múzeá, a to v Bojniciach, na Orave, v Betliari a v Červenom Kameni. Zvýšiť popularitu múzeí a zdôrazniť význam ich sociálnej úlohy v spoločnosti má Medzinárodný deň múzeí, ktorý je od roku 1977 stanovený na 18. mája. Vstup do väčšiny múzeí na Slovensku je v tento deň voľný a pre návštevníkov sú pripravené rôzne kultúrne podujatia a výstavy. Na Bratislavskom hrade bude napríklad sprístupnená výstava Cesta dejinami. Jej cieľom je poukázať na cestu, ktorou sa v uplynulých tisícročiach uberal dejinný vývoj na Slovensku. Súčasne si záujemcovia budú môcť pozrieť výstavu fotografií Lesk a bieda múzeí.


  Zdroj: Pravda 19.5.2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zmeny zriaďovateľov vplývajú na múzeá

Naši pamiatkari si nedávno pripomenuli päťdesiatiny inštitúcie na samej špici ich celoslovenskej hierarchie – Pamiatkového ústavu. Na prahu nového obdobia však stoja nielen v pekných rečiach gratulantov, ale doslova. Novela zákona o pamiatkovom fonde im totiž vkladá do rúk právomoci úradu – presnejšie špecializovanej štátnej správy – a s nimi novú zodpovednosť. Čo to bude znamenať?

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Situácia vo financovaní slovenských múzeí je kritická

Situácia vo financovaní slovenských múzeí je kritická. “Financie, ktoré sa múzeám dostávajú na ich činnosť, ani zďaleka nepokrývajú to, čo by mali múzeá plniť podľa zákona,” povedala dnes na tlačovej konferencii predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku Marta Janovíčková. Tejto téme sa bude venovať približne 100 delegátov na nadchádzajúcom 20. valnom zhromaždení zväzu múzeí.

Málo peňazí pre kultúru ohrozuje jej existenciu

Počtom knižných pamiatok sa Slovensko radí k najbohatším štátom Európy, ich zlý stav toto bohatstvo neumožňuje využívať: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) – Nedostatočné financovanie slovenskej kultúry môže priniesť nielen jej úpadok, tvrdia zástupcovia Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií (SOZKSO). Odborári a predstavitelia kultúrnej obce preto vyzývajú vládu, aby vyčlenila pre oblasť kultúry viac peňazí ako doteraz.

Prezentáciu Bardejovského a Kremnického múzea predĺžia

BRATISLAVA 18. januára 2004 (SITA) – Prezentácia víťazných múzeí prvého ročníka súťaže Múzeum roka v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave bude otvorená o mesiac dlhšie, a to do konca februára. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová zo SNM, dôvodom je veľký záujem návštevníkov. Výstava ponúka prehliadku Šarišského múzea v Bardejove a Múzea mincí a medailí Národnej banky Slovenska v Kremnici.