Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu. Slovenská typografická tvorba a jej začiatky sú zmapované prostredníctvom kníh, ilustrácií, ex libris, knižných prebalov, plagátov, príležitostných tlačí a pod. Jej význam stúpol až v poslednom desaťročí, keď sme zaznamenali veľký rozmach grafického dizajnu na Slovensku.

Gestorom výstavy je Slovenské centrum dizajnu v Bratislave, diela zapožičali Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Slovenská národná knižnica, Matica slovenská a iné zbierkotvorné inštitúcie. Autorom koncepcie výstavy je grafický dizajnér a výtvarný pedagóg Ľubomír Longauer, zakladateľ samostatnej Katedry grafického dizajnu na VŠVU v Bratislave.

© 2005, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Mestá pozdĺž rieky v Galérii Slovenskej výtvarnej únie

O krajine ako o maliarskom námete a o premene jej zobrazovania hovorí výstava Cities on the river – Mestá pozdĺž rieky. Putovnú výstavu sprístupnili verejnosti 16. februara 2011 v Galérii Slovenskej výtvarnej únie na Dostojevského rade 2 v Bratislave. V známej Umelke si možno pozrieť diela od autorov zo Srbska, Maďarska, Rakúska, Slovenska i Chorvátska.