Po galérii v Brne České a slovenské sklo v exile aj v Bratislave

Unikátna výstava České a slovenské sklo v exile mala vernisáž v posledný augustový deň minulého roka v Moravskej galérii Brno. Od 27. februára do 11. mája ju v bratislavskom Esterházyho paláci prichýli Slovenská národná galéria. Zatiaľ čo v Brne sa prezentovalo 21 umelcov, v Bratislave svoje diela vystaví 29 autorov, medzi nimi napríklad aj Ján Zoričák, Vladimír Zbyňovský, Miloslava Svobodová-Wyckmans, Pavel Molnár, Stanislav Meliš, Vladimíra Klumparová, Jan Adam, Patrik Illo či Zora Palová.

Prehliadku pripravila kurátorka Sylva Petrová, medzinárodne uznávaná autorita v odbore moderného skla, v súčasnosti profesorka na University of Sunderland v Anglicku. Petrová prezentuje diela v oblasti skla voľného umenia (plastiky, objekty, inštalácie) a tiež úžitkové umenie a dizajn autorov žijúcich a pôsobiacich mimo Slovenska a Česka. Výstava mapuje kurátorkinu niekoľkoročnú prácu, pri tejto príležitosti jej vyšla aj rozsiahla publikácia Czech and Slovak Glass in Exile. Celý projekt finančne zastrešil grant Britskej akadémie v Londýne.

Sylvia Petrová tvrdí, že české a slovenské sklárstvo patrí popri hudbe medzi naše najznámejšie kultúrne aktivity od stredoveku. Výstava spracúva tému, ktorej sa doposiaľ nikto nevenoval a okrem dekoratívneho či úžitkového skla prezentuje aj sklenené objekty, plastiky a mozaiky. Viac ako 70 exponátov zároveň približuje rôzne techniky spracovania skla – sklo liate, fúkané, brúsené, lepené, ryté, maľované, hutnícky tvarované, leštené, laminované, pieskované i tavené.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.