Múzeá z celého kraja na Námestí SNP v Banskej Bystrici

Do múzeí z celého Banskobystrického kraja mohli 30. mája 2008 záujemcovia zavítať na jednom mieste – na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Tam v prezentačných stánkoch, ale aj rôznymi hrami, dielňami, súťažami či scénkami propagovali svoju činnosť na štvrtom ročníku podujatia Múzeá sú tu pre vás. Tento ročník bol špecifický tým, že bol súčasťou prvého ročníka symbolického otvorenia letnej turistickej sezóny v kraji nazvaného Župné leto. Okrem múzeí sa tak na námestí prezentovalo aj vyše 50 subjektov cestovného ruchu, prezentácie doplnil kultúrny program na pódiu.

Podujatie Múzeá sú tu pre vás organizovalo banskobystrické Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Literárnym a hudobným múzeom banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice. Zapojili sa doň Múzeum SNP, Stredoslovenská galéria Banská Bystrica, Pohronské múzeum Nová Baňa, Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota, Novohradské múzeum a galéria Lučenec, Horehronské múzeum Brezno, Hradné múzeum Fiľakovo, Múzeum vo Svätom Antone, Hrad Slovenská Ľupča a Hutnícke múzeum Železiarní Podbrezová, Slovenské lyžiarske múzeum Podkonice, Poštové múzeum Slovenskej pošty Banská Bystrica, Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica, Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska Kremnica a Čiernohorská železnica Čierny Balog. Okrem podujatia na námestí ponúkali všetky múzeá a galérie sídliace v Banskej Bystrici po celý deň bezplatné prehliadky svojich expozícií.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Štátnu operu začnú rekonštruovať ešte tento rok

BANSKÁ BYSTRICA 1. júna 2004 (SITA) – Vyše dva roky plánovaná rekonštrukcia budovy banskobystrickej Štátnej opery (ŠO) by sa mala začať ešte v tomto roku. Po návšteve ŠO, Múzea SNP a Štátnej vedeckej knižnice to dnes v Banskej Bystrici vyhlásil minister kultúry Rudolf Chmel. Uviedol, že v rozpočte ministerstva sa pokúsi nájsť dva-tri milióny na začatie rekonštrukcie a pri rokovaniach o budúcoročnom rozpočte bude presadzovať zvýšenie kapitálových prostriedkov pre ŠO. Chmel konštatoval, že je smutný z dezolátneho stavu, v akom budova ŠO je. Verí, že do troch rokov sa ju podarí komplexne zrekonštruovať.

Matejov dom sprístupnený, je v ňom nová expozícia

Otvorením novej, interaktívnej stálej expozície v zrekonštruovanom Matejovom dome v areáli banskobystrického mestského hradu dnes Stredoslovenské múzeum oslávi sté výročie otvorenia svojej prvej stálej expozície a 120. výročie svojho založenia. Verejnosti tak budú opäť sprístupnené pôvodné priestory prvej stálej expozície, ktorú tam 17. októbra 1909 otvorilo vtedajšie Mestské múzeum, predchodca dnešného Stredoslovenského múzea.

Verejnosti už je známich sedem divov Banskobystrického kraja

Zrúcanina Pustý hrad vo Zvolene, niekdajší kláštor v Hronskom Beňadiku, mesto Banská Štiavnica, technická pamiatka Čiernohronská lesná železnička, obec Špania Dolina, Kremnická mincovňa a drevený evanjelický kostol v Hronseku tvoria sedem divov Banskobystrického kraja, ktoré si vo vyše pol roka trvajúcej ankete vybrali jeho obyvatelia. Ako informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Hajnala, do dvojkolovej ankety sa zapojilo takmer 2 700 hlasujúcich. Spomedzi 62 tipov na rôzne zaujímavé, historicky, kultúrne či prírodne výnimočné lokality, ktoré v prvom kole poslalo od mája do augusta takmer 300 ľudí, vybrala redakčná rada mesačníka Náš kraj do druhého kola 45 návrhov. Hlasovanie v druhom kole prebiehalo od septembra do konca roka, a to buď poštou prostredníctvom kupónov zverejnených v mesačníku Náš kraj, alebo internetom na oficiálnej stránke samosprávneho kraja.