Výtvarníci vyzývajú na zmeny vo voľbe šéfa SNG

Verejnú diskusiu k voľbe generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie chcú otvoriť iniciátori výzvy Dvadsať rokov od nežnej neprebehlo. Ide o výzvu výtvarnej obce na diskusiu o verejných kultúrnych inštitúciách určenú predstaviteľom Ministerstva kultúry SR a Slovenskej národnej galérie. Prvá diskusia sa uskutoční v pondelok 8. marca o 18:00 v bratislavskom A4 – nultom priestore na Námestí SNP. Venovaná je konkurzu na pozíciu šéfa národnej galérie, ktorý má byť vyhlásený v apríli. Výtvarníci na diskusiu pozvali aj zástupcov ministerstva kultúry a SNG. Chcú, aby sa vyjadrili k doterajším podmienkam konkurzu na funkciu generálneho riaditeľa SNG. Hovoriť sa má i o návrhoch na zmeny konkurzu, ktoré zaručia, že bude nepolitický, transparentný a umožnia verejnú prezentáciu záujemcov o miesto šéfa národnej galérie.

Diskusiu organizujú iniciátori výzvy – výtvarníci Tomáš Džadoň, Marián Grolmus, Jana Kapelová, Michal Moravčík, Lucia Sceranková, Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský, kritik Palo Fabuš a teoretička umenia Mária Rišková. Okrem prehľadného a odborného výberu vedenia národnej galérie žiadajú signatári podporovaní desiatkami výtvarníkov, pedagógov a teoretikov v oblasti výtvarného umenia od ministra kultúry Mareka Maďariča vysvetlenie niektorých káuz, najmä “ticho okolo rekonštrukcie SNG a kauzu bratislavskej Kunsthalle”. Tieto a ďalšie témy chcú iniciátori výzvy otvoriť na ďalších diskusiách, na ktoré chcú prizvať aj odborníkov zo zahraničia. Podrobnosti o diskusiách, výzve a jej cieľoch možno nájsť na internetovej adrese https://sites.google.com/site/dvadsatrokovodneznej/home/navrhy-zmeny-vyberoveho-konania a tiež na adrese: http://sites.google.com/site/dvadsatrokovodneznej/home.


Katarína Bajcurová požiadala ministra kultúry o uvoľnenie z funkcie generálnej riaditeľky Slovenskej národnej galérie na základe osobných dôvodov k 31. decembru 2009. Bajcurová odišla z galérie po desiatich rokoch. “Po viac ako 10 rokoch vo vrcholnej vedúcej pozícii sa chce intenzívnejšie venovať svojmu povolaniu historičky umenia ako kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia,” informoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Marek Maďarič poveril vedením galérie od 1. januára Alexandru Kusú.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Uchádzači o post generálneho riaditeľa SNG

Do výberového konania na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) sa prihlásili štyria uchádzači. Záujem o tento post majú kurátor a riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave Vladimír Beskid, kurátor Galérie Cypriána Majerníka v Bratislave Richard Gregor, pracovník ministerstva vnútra a vedúci oddelenia stredovekých fondov a bádateľne pobočky Štátneho archívu Bratislava v Skalici Anton Konečný a poverená generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. Podľa rozhodnutia výberovej komisie všetci štyria uchádzači o kreslo šéfa národnej galérie spĺňajú podmienky na výkon funkcie.

Obraz roka namaľoval Erik Šille

Obraz roka namaľoval Erik Šille. Výtvarník zvíťazil v 4. ročníku súťaže mladých slovenských výtvarníkov Maľba, ktorú vyhlasuje Nadácia VÚB, s obrazom Where Are You Mostly Harmless. Finálová dvadsiatka obrazov je od utorka 22. septembra do 18. októbra 2009 vystavená v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Druhé miesto patrí Eve Činčalovej a jej obrazu Uluwatu a tretiu priečku obsadil obraz Svet autorky Alexandry Fazekašovej. Víťazi dostali od vyhlasovateľa súťaže aj finančnú odmenu. Prvé miesto získalo 10 tisíc eur, druhé 6 500 eur a tretie 3 500 eur.

Maďarič menoval šéfa SĽUK-u a odvolal šéfa národnej knižnice

Juraj Hamar je novým šéfom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Novému riaditeľovi SĽUK-u dnes odovzdal minister kultúry Marek Maďarič menovací dekrét. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový referát Ministerstva kultúry SR, pri tejto príležitosti vyzval Marek Maďarič Hamara pred zamestnancami súboru k rozšíreniu náplne činnosti a programovej koncepcie SĽUK-u tak, “aby táto inštitúcia nielen prezentovala na profesionálnej úrovni tradičnú ľudovú kultúru, ale aby prevzala na seba aj úlohu starostlivosti o ňu”. Juraj Hamar vo funkcii nahrádza Petra Litomerického, ktorý ešte v decembri 2009 požiadal ministra kultúry o uvoľnenie z funkcie riaditeľa SĽUK-u dohodou k 28. februáru.