Rekonštrukcia SNG a Hurbanove kasárne súvisia

Obrázok k článku

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie je prioritou Ministerstva kultúry (MK) SR na tento rok. Vyhláseniu verejného obstarávania ešte musí predchádzať vypracovanie realizačného projektu rekonštrukcie. Dlhšia príprava tak veľkej zákazky je podľa šéfa rezortu kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) potrebná aj preto, aby nevyvolala zbytočné námietky, ktoré by oddialili úspešný výber víťaza verejného obstarávania. Na rekonštrukciu bratislavského sídla Slovenskej národnej galérie (SNG) zverejnilo ministerstvo kultúry predbežné oznámenie vlani. V súčasnosti sa dokončujú podklady k súťažným podmienkam, avizoval v rozhovore pre SITA Maďarič.

S rekonštrukciou SNG úzko súvisí aj projekt využitia Hurbanových kasární v Bratislave. “Projekt Hurbanových kasární nebol realistický. Bol tu zanechaný akýsi koncepčný zámer – nie veľmi prepracovaný, nie veľmi detailný, ale ani ten nebol podložený disponibilnými finančnými prostriedkami,” konštatoval ďalej minister kultúry na margo projektu, ktorý zdedil po svojom ministerskom predchodcovi Danielovi Krajcerovi (SaS).

Maďarič si uvedomuje, že rezort kultúry bude musieť doriešiť využitie lukratívnej budovy Hurbanových kasární v centre hlavného mesta. “V tejto chvíli to využitie je čiastočne pre Slovenskú národnú galériu, na dva – dva a pol roka, podľa toho koľko bude trvať rekonštrukcia. Na druhej strane sme začali už v priestoroch Hurbanových kasární vytvárať aj priestory pre budúce technicko-priemyselné múzeum, čiže pre múzeum dizajnu. Už sa tam vytvárajú priestory pre depozity, sťahovanie predmetov zo zbierok,” objasnil plány MK SR s využitím veľkého objektu na rohu ulíc Mickiewiczova a Mariánska v bratislavskom Starom Meste. Múzeum dizajnu je pritom len jednou z možností využitia budovy. Možné je aj poskytnutie jej časti mladým, či začínajúcim tvorcom – dizajnérom, výtvarníkom, remeselníkom a ďalším, prípadne pre naštartovanie ich podnikateľských aktivít.

Výdavky na rekonštrukciu a modernizáciu bratislavského sídla SNG sú tento rok naplánované v objeme 5 miliónov eur. Vláda o rekonštrukcii bratislavskej SNG po prvý raz rozhodla pred desaťročím. Minister kultúry Maďarič krátko po svojom nástupe do funkcie avizoval, že rekonštrukciu sídla národnej galérie považuje za nevyhnutnú a za svoju prioritu. Po tom, ako SNG pred vyše 11 rokmi (1. marca 2001) zatvorila premostenie, spôsobili zlé podmienky vo výstavných priestoroch národnej galérie v Bratislave začiatkom júna 2012 aj zatvorenie stálych expozícií vo Vodných kasárňach. Rekonštrukcia dostala reálne kontúry v polovici júla 2012. Ministerstvo kultúry SR totiž zverejnilo vo vestníku verejného obstarávania predbežné oznámenie k vyhláseniu verejného obstarávania na stavebné práce v bratislavskej SNG. Predpokladá hodnotu stavebných prác v celkovej výške 28 182 189 eur. Vizualizácie projektov rekonštrukcie SNG sú dostupné na – http://www.sng.sk/sk/uvod/o-sng/rekonštrukcia. Hurbanove kasárne ministerstvo kultúry galérií prisľúbilo ako alternatívu počas rekonštrukcie. V Hurbanových kasárňach majú byť dočasne umiestnené niektoré prevádzky ako umenovedná knižnica, depozitáre, reštaurátorské ateliéry a časť administratívy SNG.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rekonštrukcia a riešenie havarijného stavu SNG sa odkladá

Kríza zasiahla aj do plánovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Riešenie havarijného stavu Premostenia Vodných kasární – sídla SNG na bratislavskom dunajskom nábreží sa posúva o ďalší rok. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo kultúry (MK) SR aj SNG. “Rekonštrukcia SNG bola pozastavená, Ministerstvo financií SR viazalo rezortu kultúry rozpočet na rok 2009 v marci tohto roka v rámci protikrízových opatrení. Pozastavuje sa do konca tohto roka,” uvádza sa v stanovisku MK SR. Ako informovala Petra Fejdi z tlačového referátu MK SR, k rekonštrukcii galérie sa na september pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania. “Rekonštrukcia sa začne ihneď po ukončení verejného obstarávania, predpokladáme, že začiatkom roka 2010,” dodala. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu niekoľko rokov. Má k nej vypracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu.