Výstava v Átriu Slovenského rozhlasu

Zahraniční Slováci predstavili svoje umelecké diela na dnešnej vernisáži v Átriu Slovenského rozhlasu v Bratislave.
Po 40 rokoch sa na Slovensku prezentuje akademický maliar Pavel Korbeľ, pričom na výstavu prispeli svojimi obrazmi aj jeho dcéra Mária a vnučka Julietta. Expozíciu nazvali Paleta troch generácií a otvoril ju veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v SR Jozef Areger. Jeho prítomnosť nebola náhodná, pretože Korbeľ v roku 1968 emigroval do Švajčiarska. “V tom roku Švajčiarsko prijalo mnoho našich občanov, našli tam nový domov aj podmienky pre svoje uplatnenie a rozvoj,” ocenila minulosť predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová.

V podobnom duchu poďakoval Švajčiarsku aj Korbeľ, ktorý mal po absolvovaní Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v roku 1967 prvú autorskú výstavu v legendárnej a už zaniknutej galérii Cypriána Majerníka. Na Slovensku teda vystavuje po 40 rokoch a vo výbere je prierez jeho dlhoročnej tvorby. Okrem portrétov svojej vnučky Julietty sú tam obrazy z Benátok, ženské akty pri stromoch Nestráviteľné jablko a Hojnosť, kresťanská a iná tematika i pohľady z jeho bydliska v Montreux na Ženevské jazero. Najstaršia maľba je z roku 1950 s názvom Zakamenné na Orave.

Autor získal mnoho medzinárodných ocenení a v roku 1997 mu udelili v Bratislave Poctu ministra kultúry SR za významné maliarske dielo prezentujúce slovenské exilové výtvarné umenie.

Jeho dcéra Mária Korbeľová sa venuje aj módnemu návrhárstvu. Okrem módnych salónov v Miláne, Florencii, Lisabone či Bruseli spolupracovala aj s parížskym svetoznámym módnym domom Yves Laurent. Tu sa prezentuje portrétnymi obrazmi Agamonte, Facie, Tale, Calidus, Alineus, Aidil aj s kvetinovou tematikou Fleur či Verdus.

Máriina 11-ročná dcéra Julietta tiež vyrastala v umeleckom prostredí pri starom otcovi v Ženeve a má už pozoruhodné úspechy. Spolupracovala na niekoľkých knihách a systematicky svojimi obrazmi spestruje jeden obchod s detskými topánkami. Táto tematika je bohato zastúpená na výstave obrazmi Topánky na lúke, Pre Petru, Rozhovor, Opera Paríž, Bonbón, Zajac, Svetelná horúčka, Miláno, Whisky a iné.

V druhej časti večera predstavili knihu ďalšieho slovenského emigranta vo Švajčiarsku, Ivana Lehotského. Mazval ju Moje diery v ementáli a veľvyslanec ju pokrstil syrom ementál.

“Píšem, ako zázračne som dostal švajčiarske občianstvo, o skúsenostiach zo štúdií, ako som robil kariéru ako šofér vozíka na zurišskej stanici, o zážitkoch z pedagogickej praxe i o skúsenostiach z Ríma a Paríža,” predstavil svoje slovensko-nemecké dielo autor. Veľvyslanec potvrdil, že ide o zaujímavé a vtipné čítanie postrehov cudzinca aj pre Švajčiarov. Knihu vydalo slovenské vydavateľstvo Petrus.

Podujatie pripravili Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Veľvyslanectvo Švajčiarskej konfederácie a Veľvyslanectvo SR v Berne. Výstavu už videli vo švajčiarskom Berne, v Budapešti a z Bratislavy možno poputuje do iných európskych miest. V Slovenskom rozhlase potrvá do 7. decembra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Farby a chute jesene na plátnach Jána Bergera

Galéria NOVA prináša ďalšie „rodinné striebro“ slovenského výtvarníctva.
Ak vás vrtkavé jesenné počasie nezláka do prírody, vyrazte za kultúrou. Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave už tradične prezentuje to najlepšie z diel súčasných slovenských výtvarných umelcov. Tentoraz pozýva na predajnú výstavu najnovších malieb Jána Bergera, ktorá potrvá od 6. septembra do 2. októbra 2004.