Dolnozemský jarmok historicky prvýkrát na Slovensku

Obrázok k článku

Napriek vážnemu rozkolu v Svetovom združení Slovákov v zahraničí (SZSZ) boli primárnou témou diskusie medzi predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milanom Vetrákom a prvým podpredsedom Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku a zároveň podpredsedom SZSZ Pavlom Hlásznikom možnosti ďalšej vzájomnej spolupráce. M. Vetrák ocenil aktivity podpredsedu SZSZ predovšetkým v oblasti školstva a vzdelávania a vyjadril sa, že jeho cenné skúsenosti a rady v tejto oblasti by rád využil pri formulovaní novej koncepcie štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.
 

Aktuálnou témou pracovného stretnutia bola organizácia osláv pamätného dňa Slovenskej republiky venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorý si tradične pripomíname 5. júla a vrcholí podujatím na Devíne. V tejto súvislosti sa hovorilo o možnosti historicky prvej realizácie dnes už tradičného "Dolnozemského jarmoku" v Bratislave ako súčasti spomenutých osláv. V rámci "Dolnozemského jarmoku" Slováci z Maďarska, Srbska a Rumunska prezentujú svoje jedinečné kultúrne tradície, remeselnícke zručnosti, gastronomické špeciality a literárnu tvorbu, doplnené folklórnymi vystúpeniami.

Podujatie by sa tak zaradilo k najväčším prezentáciám kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí na verejnom priestranstve a je v zhode so zámerom nového predsedu ÚSŽZ, prezentovať kultúru Slovákov žijúcich v zahraničí efektívnejším a príťažlivejším spôsobom širokému publiku na Slovensku. Zároveň by mohlo byť vhodnou atrakciou aj pre zahraničných turistov v rámci kultúrneho leta, čo by prispelo nielen k zviditeľneniu sa Bratislavy ako hlavného mesta Slovenska, ale tiež k plneniu jedného z cieľov programového vyhlásenia vlády, ktorým je globálna prezentácia Slovenska.
O formách realizácie tohto plánu bude M. Vetrák už v najbližšom čase rokovať s predstaviteľmi zainteresovaných krajanských organizácií a bratislavskej samosprávy.

PaedDr. Igor Kováč
Riaditeľ
Odbor tlačový a informačný
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Matičné slávnosti v znamení Hronského a zahraničných Slovákov

Martinské matičné slávnosti, ktoré sa tento rok budú točiť okolo Jozefa Cígera Hronského a zahraničných Slovákov, sa začínajú v utorok 4. augusta 2009. Konajú sa totiž nielen pri príležitosti 146. výročia vzniku Matice slovenskej (MS) a 90. výročia jej oživotvorenia, ale aj vyhlásenia Roku J. C. Hronského. Ako na tlačovej besede povedal predseda Matice Jozef Markuš, Rok J. C. Hronského je atypický, pretože potrvá dva kalendárne roky pre dve päťdesiate výročia. Tento rok je to založenie Zahraničnej Matice slovenskej (ZMS), na ktorej čele stál Hronský, a budúci rok je to päťdesiate výročie Hronského smrti. “Hronský nie je niekým, kto patrí do minulosti,” vyhlásil Markuš.

Komentár k vyhláseniu o úlohe dobrovoľných organizácií v oblasti kultúrneho dedi

Martin Kovac
Zhruba o tyzden /4. 3. 2002/ uplynie jeden rok od prijatia vyhlasenia ministrov jednotlivych clenskych krajin Rady Europy zodpovednych za kulturne dedicstvo. Vyhlasenie sa tyka ulohy dobrovolnickych organizacii v oblasti kulturneho dedicstva. Je vysledkom dlhodobejsieho procesu, ktoreho sucastou bola aj prva europska konferencia o dobrovolnickych organizaciach v oblasti kulturneho dedicstva. Ta sa uskutocnila v septembri 2000 v Oslo. Zucastnili sa jej aj styria zastupcovia tychto organizacii zo Slovenska. + Vyhlasenie

Odpovede

  1. Dolnozemský jarmok bude

    Dolnozemský jarmok bude prvýkrát na Slovensku

    Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku na ňom predstavia svoju kultúru, gastronómiu, ľudovoumelecké výrobky, insitné maliarstvo, predstavia sa aj majstri remeselníci.

    BRATISLAVA 29. júna (SITA) – Dolnozemský jarmok sa v rámci osláv Dňa zahraničných Slovákov 2011 uskutoční na Slovensku prvýkrát. V Bratislave vystúpi približne 200 účinkujúcich, krajanské folklórne súbory, ľudové hudby, speváci, harmonikári aj divadelníci. Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku na ňom predstavia svoju kultúru, gastronómiu, ľudovoumelecké výrobky, insitné maliarstvo, predstavia sa aj remeselníci. Jarmok sa bude konať 5. júla od 10:00 do 22:00 v Starej tržnici na Námestí SNP v Bratislave.

    Pamätný deň Slovenskej republiky si pripomíname 5. júla, a to od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. V rámci neho sa organizuje podujatie Deň zahraničných Slovákov. Tento rok ho 4. júla o 12:00 otvorí vernisáž slovenského akademického maliara zo Srbska Pavla Čániho vo vestibule Úradu vlády SR. Výstava bude pre verejnosť otvorená každý pracovný deň až do konca augusta od 16:00 do 18:00.

    V rámci osláv Dňa zahraničných Slovákov sa 5. júla uskutočnia dve podujatia – o 10:00 sa pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa stretnú Slováci žijúci v zahraničí a o 15:30 je naplánovaný výstup na hrad Devín. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák považuje podujatie za príležitosť, kedy sa môžu stretnúť významní zahraniční Slováci s našimi predstaviteľmi samospráv a hovoriť o spoločných projektoch do budúcnosti. Súčasťou Dňa zahraničných Slovákov je aj ustanovujúca schôdza Zboru poradcov – významných zahraničných osobností verejného života. Podľa Vetráka môže zbor pôsobiť ako poradný orgán vlády alebo parlamentu, tak ako v iných krajinách. „Chceme vytvoriť sekciu, ktorá by sa skladala z úspešných Slovákov v zahraničí, ktorých vedomosti a skúsenosti by mohli prispievať k rozvoju Slovenska,“ dodal Vetrák.

    Podujatie Deň zahraničných Slovákov sa koná pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej. Spolupracujú na ňom Úrad vlády SR, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí aj Magistrát hlavného mesta.

    Ako uviedol hovorca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ľudovít Pomichal, dnes sa odhaduje, že v zahraničí žije a pracuje 2,5 milióna slovenských vysťahovalcov a ich potomkov. Asi 300-tisíc občanov Slovenskej republiky pôsobí v cudzine a viac ako 20-tisíc ich ročne odchádza do zahraničia. Ide hlavne o mladých ľudí, ktorí idú do zahraničia študovať či pracovať.

Comments are closed.