Dolnozemský jarmok historicky prvýkrát na Slovensku

Obrázok k článku

Napriek vážnemu rozkolu v Svetovom združení Slovákov v zahraničí (SZSZ) boli primárnou témou diskusie medzi predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milanom Vetrákom a prvým podpredsedom Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku a zároveň podpredsedom SZSZ Pavlom Hlásznikom možnosti ďalšej vzájomnej spolupráce. M. Vetrák ocenil aktivity podpredsedu SZSZ predovšetkým v oblasti školstva a vzdelávania a vyjadril sa, že jeho cenné skúsenosti a rady v tejto oblasti by rád využil pri formulovaní novej koncepcie štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.
 

Aktuálnou témou pracovného stretnutia bola organizácia osláv pamätného dňa Slovenskej republiky venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorý si tradične pripomíname 5. júla a vrcholí podujatím na Devíne. V tejto súvislosti sa hovorilo o možnosti historicky prvej realizácie dnes už tradičného "Dolnozemského jarmoku" v Bratislave ako súčasti spomenutých osláv. V rámci "Dolnozemského jarmoku" Slováci z Maďarska, Srbska a Rumunska prezentujú svoje jedinečné kultúrne tradície, remeselnícke zručnosti, gastronomické špeciality a literárnu tvorbu, doplnené folklórnymi vystúpeniami.

Podujatie by sa tak zaradilo k najväčším prezentáciám kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí na verejnom priestranstve a je v zhode so zámerom nového predsedu ÚSŽZ, prezentovať kultúru Slovákov žijúcich v zahraničí efektívnejším a príťažlivejším spôsobom širokému publiku na Slovensku. Zároveň by mohlo byť vhodnou atrakciou aj pre zahraničných turistov v rámci kultúrneho leta, čo by prispelo nielen k zviditeľneniu sa Bratislavy ako hlavného mesta Slovenska, ale tiež k plneniu jedného z cieľov programového vyhlásenia vlády, ktorým je globálna prezentácia Slovenska.
O formách realizácie tohto plánu bude M. Vetrák už v najbližšom čase rokovať s predstaviteľmi zainteresovaných krajanských organizácií a bratislavskej samosprávy.

PaedDr. Igor Kováč
Riaditeľ
Odbor tlačový a informačný
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

O reformátorovi socializmu vychádza prvý román

O Alexandrovi Dubčekovi vyšlo na Slovensku i v zahraničí viacero publikácií, ale po prvý raz prichádza na knižný trh román o jednom z najznámejších Slovákov. Jeho autorom je Jozef Banáš, držiteľ prestížneho ocenenie Kniha roka 2008, ktoré získal za román Zóna nadšenia. Rok predtým uviedol Banáš na trh ďalší bestseller s názvom Idioti v politike. Dokumentárny román o Dubčekovi vychádza pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí 1989.

Odpovede

 1. Dolnozemský jarmok bude

  Dolnozemský jarmok bude prvýkrát na Slovensku

  Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku na ňom predstavia svoju kultúru, gastronómiu, ľudovoumelecké výrobky, insitné maliarstvo, predstavia sa aj majstri remeselníci.

  BRATISLAVA 29. júna (SITA) – Dolnozemský jarmok sa v rámci osláv Dňa zahraničných Slovákov 2011 uskutoční na Slovensku prvýkrát. V Bratislave vystúpi približne 200 účinkujúcich, krajanské folklórne súbory, ľudové hudby, speváci, harmonikári aj divadelníci. Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku na ňom predstavia svoju kultúru, gastronómiu, ľudovoumelecké výrobky, insitné maliarstvo, predstavia sa aj remeselníci. Jarmok sa bude konať 5. júla od 10:00 do 22:00 v Starej tržnici na Námestí SNP v Bratislave.

  Pamätný deň Slovenskej republiky si pripomíname 5. júla, a to od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. V rámci neho sa organizuje podujatie Deň zahraničných Slovákov. Tento rok ho 4. júla o 12:00 otvorí vernisáž slovenského akademického maliara zo Srbska Pavla Čániho vo vestibule Úradu vlády SR. Výstava bude pre verejnosť otvorená každý pracovný deň až do konca augusta od 16:00 do 18:00.

  V rámci osláv Dňa zahraničných Slovákov sa 5. júla uskutočnia dve podujatia – o 10:00 sa pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa stretnú Slováci žijúci v zahraničí a o 15:30 je naplánovaný výstup na hrad Devín. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák považuje podujatie za príležitosť, kedy sa môžu stretnúť významní zahraniční Slováci s našimi predstaviteľmi samospráv a hovoriť o spoločných projektoch do budúcnosti. Súčasťou Dňa zahraničných Slovákov je aj ustanovujúca schôdza Zboru poradcov – významných zahraničných osobností verejného života. Podľa Vetráka môže zbor pôsobiť ako poradný orgán vlády alebo parlamentu, tak ako v iných krajinách. „Chceme vytvoriť sekciu, ktorá by sa skladala z úspešných Slovákov v zahraničí, ktorých vedomosti a skúsenosti by mohli prispievať k rozvoju Slovenska,“ dodal Vetrák.

  Podujatie Deň zahraničných Slovákov sa koná pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej. Spolupracujú na ňom Úrad vlády SR, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí aj Magistrát hlavného mesta.

  Ako uviedol hovorca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ľudovít Pomichal, dnes sa odhaduje, že v zahraničí žije a pracuje 2,5 milióna slovenských vysťahovalcov a ich potomkov. Asi 300-tisíc občanov Slovenskej republiky pôsobí v cudzine a viac ako 20-tisíc ich ročne odchádza do zahraničia. Ide hlavne o mladých ľudí, ktorí idú do zahraničia študovať či pracovať.

Comments are closed.