V Slánskych vrchoch sa rodí projekt opálového mestečka

Mesto Prešov chce kooperovať na projekte opálového mestečka na Dubníku, ktoré by sa mohlo stať najväčším lákadlom cestovného ruchu v regióne. Projekt je zameraný na prezentáciu histórie ťažby opálu a sprístupnenie štôlni. Návštevník opálového mestečka by sa dozvedel o zaujímavostiach ťažby ako aj spracovaní opálu. Mohol by navštíviť staré banské diela, hľadať zostatky opálu po ťažbe, zažiť adrenalín potápaním sa v zatopenej bani Viliam. Veľkou atrakciou sú netopiere, v opustených štôlňach zimuje 4 000 jedincov, ktoré patria k 16 zisteným druhom netopierov.

Ako uviedol pre agentúru SITA prešovský primátor Pavel Hagyari, projekt počíta s ubytovacími možnosťami, informačným centrom s predajom suvenírov a kaviarničkou. Je pripravená štúdia pre agroturistiku. Prešovská radnica chce byť iniciátorom projektu, na ktorý by mohla získať európske fondy. Mesto spolupracuje s občianskym združením a súkromnými investormi, čo však nestačí. „Chcelo by to kooperáciu s vyšším územným celkom a štátom. Ide o taký unikátny projekt, že by ho mal štát podporiť ako najhlavnejší projekt v oblasti turizmu pre celé Slovensko,“ uviedol Hagyari.


Podľa prešovského primátora investícia do cestovného ruchu je najlepší spôsob na riešenie nezamestnanosti. Ľudia chcú vidieť niečo výnimočné. Dubnícke opálové bane im túto túžbu dokážu naplniť. Sú najväčším a najstarším ložiskom drahého opálu. Bolo tu ručne vyrazených viac ako 30 štôlní s celkovou dĺžkou cez 22 kilometrov. V koryte tunajšieho potoka Oľšavka sa našiel dosiaľ najväčší drahý opal na svete o rozmeroch 13 x 7 x 7 centimetrov s hmotnosťou 594 gramov. Dostal názov Harlekýn a je vystavený vo Viedni. Banská ťažba sa oficiálne skončila v roku 1922. Opál patrí medzi drahé kamene, môže mať až 60 farebných odtieňov a v minulosti mu pripisovali magické účinky.


Dubnícke opálové bane sa nachádzajú 28 kilometrov od Prešova, v strede Slánskych vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekt sochy Krista je stále aktuálny, odsunula ho kríza

Projekt sochy Ježiša Krista, ktorá sa má vypínať nad Prešovom, je momentálne nereálny. Povedal to primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý je otcom tejto myšlienky. Odhaduje, že realizácia monumentu by sa mohla začať o dva roky. Dôvodom na oddialenie termínu je kríza, ktorá odradila investorov od tejto investície. Najvyššia socha Ježiša Krista na svete má byť financovaná z celosvetovej zbierky a z peňazí sponzorov. Hagyari výšku investície odhaduje na 3 mil. €, pôvodne sa rátalo so sumou 30 mil. Sk.

Prešov chce získať peniaze na Ekumenickú uličku

Projekt nazvaný Po stopách Jána Pavla II. – Ekumenická ulička v Prešove chce realizovať z fondov Európskej únie prešovská radnica. O finančné krytie sa bude uchádzať v Programe cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Za partnera si vybrala družobné mesto v Poľsku Nowy Sacz. Predpokladaný rozpočet stavebných prác je 525 tis. €. Mesto sa na projekte bude podieľať piatimi percentami z celkových oprávnených výdavkov.