Cisársky a kráľovský žrebčín v Kopčanoch čaká na záchrancu

18. júna 2008 – Medzinárodnou konferenciou v historickom objekte bývalého cisársko-kráľovského žrebčína v Kopčanoch sa zavŕšila dnes úvodná etapa slovensko – rakúskej platformy na rekonštrukciu jedného z najväčších žrebčínov cisárovnej Márie Terézie. Ako pre agentúru SITA počas konferencie uviedol podpredseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a primátor mesta Holíč Zdenko Čambal, historický objekt žrebčína je unikátna pamiatka, ktorú treba zachovať pre ďalšie generácie. “Aj preto sme v rámci krajskej samosprávy podporili projekt rekonštrukcie. Treba si však uvedomiť, že ďalšie pokračovanie projektu bude ako beh na dlhé trate,” dodal Čambal. Potvrdil tiež, že v uplynulých dvoch rokoch realizácie projektu sa na obnovu schátralého objektu preinvestovalo z prostriedkov Programu iniciatívy Spoločenstva Interreg III A 4,2 milióna korún.

Konferencia priniesla záverečné výstupy, v ktorých sa účastníci oboznámili so štúdiami, ako by mala byť realizovaná budúca podoba a využitie objektu. Podľa marketingovej štúdie Jany Horečnej Budínskej žrebčín v Kopčanoch má perspektívy využitia pre športové a rekreačné účely a môže byť významným stimulom posilnenia cezhraničnej spolupráce, rozvoja cestovného ruchu a vzdelávania. “Možnosti, ktoré žrebčín ponúka, sú veľké, a preto aj plány na rozvoj a nadväznosť širšieho zázemia na Holíč a Skalicu nesú v sebe odvážne inšpiratívne riešenia,” dodala Horečná Budínska.

Projekt budúceho využitia objektov žrebčína počíta s ubytovacími priestormi, galériou, múzeom, reštauračnými priestormi a vinotékou. Aj dnes sa ukázalo, že objekt môže byť zaujímavým kongresovým centrom, uvažuje sa o vybudovaní dostihového závodiska s prepojením na české Mikulčice, s ktorými sa obec Kopčany chce uchádzať o nomináciu na zápis do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Kopčany a Mikulčické Valy sa o túto nomináciu uchádzajú spoločne projektom Archeopark.

Ďalšie realizovanie projektu však bude podmienené dostatkom prostriedkov. Podľa Čambala sa všetky potrebné financie nepodarí získať z rozvojových fondov a partneri projektu budú musieť hľadať aj iné možnosti. “Nemôžeme si dávať ružové okuliare, že sa podarí naplniť prostriedky len z výziev, ale je potrebné začať revitalizáciu objektu. Je to o odvahe,” podporil snahu realizátorov projektu podpredseda TTSK a primátor Holíča Čambal.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Novou riaditeľkou Západoslovenského múzea D. Čambálová

16. septembra 2004 (SITA) – Novou riaditeľkou Západoslovenského múzea v Trnave by sa od 1. októbra mala stať Daniela Čambálová. Jej vymenovaním na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TSK) poslanci poverili predsedu TSK Petra Tomečka. Čambálová, ktorá doteraz pracovala na úrade samosprávneho kraja, vyhrala výberové konanie. Agentúru SITA informoval hovorca TTSK Ivan Krajčovič.

Mesto Ružomberok podá projekt na obnovu synagógy

Ružomberská radnica chce v tomto roku získať 1,3 mil. € z eurofondov na rekonštrukciu židovskej synagógy. Potvrdil to primátor mesta Michal Slašťan. “Po rokovaní s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavlom Frankom sme sa dohodli, že zväz objekt synagógy predá mestu za symbolické euro. Správcom budovy musí byť nezisková organizácia,” vysvetlil.