Cisársky a kráľovský žrebčín v Kopčanoch čaká na záchrancu

18. júna 2008 – Medzinárodnou konferenciou v historickom objekte bývalého cisársko-kráľovského žrebčína v Kopčanoch sa zavŕšila dnes úvodná etapa slovensko – rakúskej platformy na rekonštrukciu jedného z najväčších žrebčínov cisárovnej Márie Terézie. Ako pre agentúru SITA počas konferencie uviedol podpredseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a primátor mesta Holíč Zdenko Čambal, historický objekt žrebčína je unikátna pamiatka, ktorú treba zachovať pre ďalšie generácie. “Aj preto sme v rámci krajskej samosprávy podporili projekt rekonštrukcie. Treba si však uvedomiť, že ďalšie pokračovanie projektu bude ako beh na dlhé trate,” dodal Čambal. Potvrdil tiež, že v uplynulých dvoch rokoch realizácie projektu sa na obnovu schátralého objektu preinvestovalo z prostriedkov Programu iniciatívy Spoločenstva Interreg III A 4,2 milióna korún.

Konferencia priniesla záverečné výstupy, v ktorých sa účastníci oboznámili so štúdiami, ako by mala byť realizovaná budúca podoba a využitie objektu. Podľa marketingovej štúdie Jany Horečnej Budínskej žrebčín v Kopčanoch má perspektívy využitia pre športové a rekreačné účely a môže byť významným stimulom posilnenia cezhraničnej spolupráce, rozvoja cestovného ruchu a vzdelávania. “Možnosti, ktoré žrebčín ponúka, sú veľké, a preto aj plány na rozvoj a nadväznosť širšieho zázemia na Holíč a Skalicu nesú v sebe odvážne inšpiratívne riešenia,” dodala Horečná Budínska.

Projekt budúceho využitia objektov žrebčína počíta s ubytovacími priestormi, galériou, múzeom, reštauračnými priestormi a vinotékou. Aj dnes sa ukázalo, že objekt môže byť zaujímavým kongresovým centrom, uvažuje sa o vybudovaní dostihového závodiska s prepojením na české Mikulčice, s ktorými sa obec Kopčany chce uchádzať o nomináciu na zápis do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Kopčany a Mikulčické Valy sa o túto nomináciu uchádzajú spoločne projektom Archeopark.

Ďalšie realizovanie projektu však bude podmienené dostatkom prostriedkov. Podľa Čambala sa všetky potrebné financie nepodarí získať z rozvojových fondov a partneri projektu budú musieť hľadať aj iné možnosti. “Nemôžeme si dávať ružové okuliare, že sa podarí naplniť prostriedky len z výziev, ale je potrebné začať revitalizáciu objektu. Je to o odvahe,” podporil snahu realizátorov projektu podpredseda TTSK a primátor Holíča Čambal.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Kaštieľ v Snine opravia z eurofondov

Mesto Snina uspelo s projektom na rekonštrukciu kaštieľa , v ktorom plánuje rozsiahle úpravy. Výška celkovej investície podľa projektu predstavuje sumu 2 433 000 €, z toho nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie im prinesie 2 311 000 €. Mesto sa o peniaze uchádzalo v rámci výzvy regionálneho operačného programu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Radnica sa na financovaní projektu bude podieľať piatimi percentami oprávnených nákladov.