V kostole v Nižnom Slavkove objavili zaujímavú maľbu

Obrázok k článku

Pri generálnej oprave rímskokatolíckeho kostola Narodenia Panny Márie v Nižnom Slavkove sa podaril unikátny nález. Na južnej strane presbytéria z exteriérovej strany stavbári odkryli nástennú maľbu. „Môžem konštatovať, že sa jedná o unikátnu nástennú maľbu, ktorá sa v týchto končinách nevyskytuje. Je to nástenná maľba sv. Krištofa o rozmeroch asi štyri krát dva metre,“ uviedol pre SITA vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč. Maľba je podľa neho dobre zachovaná aj vďaka tomu, že v minulosti bola zakrytá omietkou.

Podobná nástenná maľba sa vyskytuje najbližšie v obci Kraskovo pri Rimavskej Sobote. Obec Nižný Slavkov sa nachádza na bývalej významnej kráľovskej ceste spájajúcej Šariš so Spišom. Vedľajší Vyšný Slavkov je už prvou obcou na Spiši. „Takáto veľká nástenná maľba a v tak zachovalom stave je unikátna vec,“ zdôraznil Tkáč. Obec Nižný Slavkov bola podľa neho v minulosti pomerne veľká a rozsiahla, takže predpokladá, že mohla byť aj bohatá a mohla si dovoliť dať zhotoviť takúto veľkú nástennú maľbu. „Je to presne pri bývalej obchodnej ceste. Krištof bol patrón pútnikov, takže zrejme mal ochraňovať prechádzajúcich pocestných,“ dodal Tkáč.

Nadšenie z nálezu neskrýva ani starosta obce Jozef Kamenický. Pamiatkari a reštaurátori označili nález nástennej maľby sv. Krištofa za objav roka na Slovensku. O nástennej maľbe ukrytej pod niekoľkými vrstvami farieb doteraz v obci nikto netušil. „Nič o tom nevedeli ani najstarší obyvatelia obce,“ uviedol starosta. Nástenná maľba bude predmetom ďalšieho skúmania odborníkov. Ivan Tkáč predpokladá, že ide o gotickú nástennú maľbu. Po dohode s miestnym správcom farnosti urobia levočskí reštaurátori tento rok reštaurátorský prieskum. Samotnú maľbu by mali obnoviť na budúci rok. Podľa vedúceho levočských reštaurátorov obnova nástennej maľby môže stáť približne 20 000 eur, obec je pripravená v spolupráci s miestnou farnosťou požiadať o grant.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) – Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. “Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.

Dvadsaťpäť rokov reštaurátorského ateliéru v Levoči

12. júna 2008 – Doteraz finančne, materiálovo a časovo najnáročnejším dielom, ktoré stále nie je ukončené, je obnova exteriéru chrámu sv. Jakuba v Levoči. Intenzívne sa tejto národnej kultúrnej pamiatke venujú reštaurátori od roku 1996.
Za 12 rokov reštaurátorských prác sa na tejto akcii preinvestovalo približne 60 mil. Sk. Ďalšie prostriedky stálo reštaurovanie mobiliáru samotného kostola. Tkáč sa ani nepokúša odhadnúť termín ukončenia prác na exteriéri kostola. „Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov,“ uviedol vedúci ORA. Koncom 90-tych rokov odhadovali reštaurátori rozsah prác na exteriéri kostola sv. Jakuba na 200 mil. Sk.

Madona známa zo stokorunáčky dostala novú tvár

LEVOČA 13. decembra 2004 (SITA) – Madona, všetkým Slovákom známa zo stokorunovej bankovky, od Majstra Pavla z Levoče dostala novú tvár. Spolu s ostatnými sochami a celým bočným oltárom Narodenia Pána v Chráme sv. Jakuba v Levoči sa po dvoch rokoch reštaurátorských prác opäť predstavila verejnosti. Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru z Levoče ukončili v novembri po dvoch rokoch komplexnú obnovu oltára Narodenia.

El Grecova maľba sa vracia domov po 400 rokoch

Londýn 9. decembra (TASR) – Donedávna neznámy obraz španielskeho maliara gréckeho pôvodu El Greca vydražili v stredu v londýnskej aukčnej sieni Christie’s za 789 250 libier šterlingov (44,7 mil. Sk).
Obraz objavili náhodou v jednom byte v Španielsku, kde ležal zabalený v papieri celé desaťročia. Dielo sa vracia po 400 rokoch na grécky ostrov Kréta, kde sa v roku 1541 svetoznámy maliar narodil.