Umrel popredný etnograf a muzeológ Ladislav Mlynka

V sobotu 27. novembra 2010 náhle umrel popredný slovenský vedec – etnograf a muzeológ Ladislav Mlynka (1954-2010). Mlynka pôsobil ako etnograf a vedecký pracovník pre oblasť kultúrneho dedičstva a múzejníctva vo viacerých štátnych organizáciách. Od roku 1991 ako odborný asistent – docent, špecialista pre materiálnu kultúru, ľudovú kultúru, remeslá a muzeológiu na Katedre etnológie FF UK v Bratislave.

Mlynka patrí medzi európske vedecké špičky v oblasti mlynárstva, tradičnej kultúry regiónov Slovenska, viacerých obcí miest a lokalít na Slovensku. Veľká časť jeho diel je citovaná v slovenských i európskych odborných encyklopédiách, slovníkoch, monografiách na uvedené témy.


Ako agentúru SITA informoval člen výboru Matice slovenskej Stanislav Bajaník, posledná rozlúčka s Ladislavom Mlynkom bude 30. novembra o 14.00 hod. na cintoríne v obci Dunajská Lužná – časť Jánošíkova.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzniká zoznam nášho nehmotného dedičstva

Zvýšiť vedomosti verejnosti o našom nehmotnom kultúrnom dedičstve ale aj prispieť k propagácii jeho nositeľov je časť z cieľov pripravovaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návrhy na zápis do zoznamu prijíma Ministerstvo kultúry SR do 20. júna 2010. Zoznam má okrem iného aj zaznamenať, ohodnotiť a sprístupniť významné prvky súvisiace s nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Patria medzi ne napríklad ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské praktiky, či tradičné remeslá. V neposlednom rade má byť jednou z úloh zoznamu i podpora nositeľov tradícií v ich snahách o zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.