Zomrela spoluautorka etnografického atlasu Soňa Kovačevičová

Vo veku 88 rokov dňa 27. decembra 2009 zomrela dlhoročná pracovníčka Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV), významná osobnosť slovenskej vedy Soňa Kovačevičová.Napriek tomu, že jej profesijný život bol v 50. rokoch 20. storočia dramaticky poznačený dobou a niekoľkonásobnou stratou zamestnania, nikdy sa nevzdala svojej vedeckej kariéry. Spočiatku sa vo svojich knihách a štúdiách venovala tradičnej odevnej a výtvarnej kultúre Slovenska. Po definitívnom návrate do Ústavu etnológie SAV sa stala vedeckou redaktorkou najväčšieho projektu slovenskej etnológie – Etnografického atlasu Slovenska, v rámci ktorého organizovala výskumné práce desiatok etnografov po celom Slovensku a vedecky formovala viacerých slovenských etnológov. Predovšetkým jej zásluhou získal atlas v roku 1991 najvyššie štátne vyznamenanie Národnú cenu SR. Kovačevičová dostala aj prestížnu Herderovu cenu udeľovanú v Rakúsku, titul Významná osobnosť SAV a Cenu predsedu Slovenskej národnej rady za celoživotný rozvoj kultúry.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Umrel popredný etnograf a muzeológ Ladislav Mlynka

V sobotu 27. novembra 2010 náhle umrel popredný slovenský vedec – etnograf a muzeológ Ladislav Mlynka (1954-2010). Mlynka pôsobil ako etnograf a vedecký pracovník pre oblasť kultúrneho dedičstva a múzejníctva vo viacerých štátnych organizáciách. Od roku 1991 ako odborný asistent – docent, špecialista pre materiálnu kultúru, ľudovú kultúru, remeslá a muzeológiu na Katedre etnológie FF UK v Bratislave.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.