Tatranská galéria začína cyklus prednášok o kultúre Spiša

Obrázok k článku

Tatranská galéria v Poprade dnes začína cyklus odborných prednášok Z dejín umenia a kultúry Spiša. Téma úvodnej prednášky celého cyklu je venovaná chronologicky prvému zo závažných umelecko-historických problémov regiónu Spiša. Prednáškou Počiatky spišskej architektúry a problém tzv. „prechodového románsko-gotického slohu“, raná gotika na Spiši sa historik umenia Ján Endrödi pokúsi odhaliť a vykresliť jestvovanie a odôvodnenie tzv. prechodného alebo románsko-gotického slohu na Spiši. Nejednoznačnosť, ako aj časové zaradenie vybraných architektonických pamiatok napomôžu zodpovedať popri prezentovaných záberoch štýlotvorných prvkov a ich rozboru aj analýzy historických dokumentov. Prednáška by mala dať odpoveď aj na otázku, prečo sa v minulosti nesprávne označovali kostoly z tohto obdobia ako „kolonizačné kostoly“.

Prednášky z cyklu Z dejín umenia a kultúry Spiša sú určené pre širokú verejnosť. Tatranská galéria má pripravené aj jednoduchšie verzie prednášok pre žiakov a študentov základných a stredných škôl. Viaceré z nich už prejavili o tieto prednášky záujem. Dnešnou prednáškou určenou pre širokú verejnosť obnovuje Tatranská galéria po dlhšom čase aktivity aj pre členov Klubu priateľov Tatranskej galérie. Jedným z bonusov pre členov Klubu budú aj exkurzie, kde si budú môcť záujemcovia osobne pozrieť pamiatky, o ktorých sa na prednáškach bude hovoriť. Tatranská galéria takto pripravuje exkurziu do Veľkej Lomnice, Podolínca, Mlynice, Žehry, Spišského Podhradia a Spišskej Kapituly.

Už teraz má Tatranská galéria pripravených desať prednášok, ktoré by mali odznieť v mesačných intervaloch. Chýbať nebudú témy ako gotické či barokové umenie, spišská maliarska škola, popradská a tatranská kúpeľná architektúra, mestské pamiatkové rezervácie na Spiši. „Uvedené témy tvoria len základnú osnovu programu. Je možné ich podľa potreby a požiadaviek doplniť či obohatiť,“ uviedla riaditeľka Tatranskej Galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Prednášateľmi budú okrem odborných pracovníkov Tatranskej galérie aj pozvaní špecialisti z iných kultúrnych pracovísk. Začiatok úvodnej prednášky je o 16:30 v Elektrárni Tatranskej galérie v Poprade.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pohľad do minulosti na Majstra Pavla

POPRAD 12. decembra 2001 (SITA) – Spišské múzeum v Levoči pripravilo na sobotu ďalšiu prednášku z cyklu Pohľady do minulosti pod názvom Kto bol Majster Pavol z Levoče. Piaty pohľad do minulosti priblíži osobnosť umelca, ktorého dielo oslovuje ľudí po stáročia, umelca, ktorého si Slováci zvolili za najvýznamnejšiu osobnosť milénia. Piaty pohľad do minulosti umožní slovenský historik a archivár Ivan Chalupecký.

Slovensko: Spiš

Spiš je historickým názvom pre územie na severovýchode Slovenska, ktoré sa vyznačuje nielen prekrásnou a veľmi pestrou prírodou, ale aj neobyčajnou hustotou a kvalitou historických a umeleckohistorických pamiatok, zvlášť z obdobia gotiky. Niet tu takmer obce, v ktorej by nebolo niečo pozoruhodné, gotický oltár, kostol, krstiteľnica, vzácny kalich alebo monštrancia. To všetko je výsledkom niekoľko storočného vývoja spoločnosti založenej zo Slovákov, Nemcov, Rusínov, Goralov a Maďarov.