Tatranská galéria obnovuje poškodené plastiky

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Tatranská galéria v Poprade sa rozhodla zachrániť a obnoviť unikátne umelecké diela v areáli bývalého Medzinárodného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch. „Zabudnutý a zdevastovaný areál Medzinárodného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch, žiaľ, dnes pripomína doslova cintorín sôch a nie národnú kultúrnu pamiatku,“ zhodnotila súčasný stav areálu riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Tatranská galéria v spolupráci s obcou Vyšné Ružbachy a dlhoročným komisárom sympózia, akademickým sochárom Štefanom Kovaľom organizuje s podporou ministerstva kultúry projekt pod názvom Vyšné Ružbachy – Genius Loci.
Celé podujatie je rozdelené do troch etáp. Prvou a tou hlavnou je obnova a záchrana sôch najvýznamnejších účastníkov sympózia s perspektívou pokračovania v nasledujúcich rokoch. „Ide o reštaurovanie vandalmi zničených sôch, ich ošetrenie a zakonzervovanie proti poveternostným vplyvom,“ uviedla Ondrušeková. V rámci podujatia Vyšné Ružbachy – Genius Loci sa v tomto roku zreštaurujú plastiky účastníkov z rokov 1964, 1965 a 1967. Ide o diela renomovaných svetových sochárov: Karla Prantla z Rakúska a Yasuo Mizui z Japonska. Zo Slovenska to budú diela iniciátorov sympózia Rudolfa Uhera a Andreja Rudavského.
V druhej fáze plánuje Tatranská galéria spropagovať a uviesť Medzinárodné sochárske sympózium vo Vyšných Ružbachoch do širšieho celoeurópskeho povedomia pre kultúrnu verejnosť. V tretej fáze plánuje galéria zorganizovať sprievodné podujatia priamo vo Vyšných Ružbachoch – stretnutia s umelcami, účastníkmi predchádzajúcich ročníkov Medzinárodného sochárskeho sympózia a slávnostný koncert na záver podujatia, ktorý sa uskutoční 21. júla
Podľa Anny Ondrušekovej podujatie vo Vyšných Ružbachoch predstavuje v konfrontácii s inými aktivitami, viažucimi sa na Košice ako hlavné mesto kultúry, výnimočnú príležitosť na manifestáciu mimoriadnej kultúrnej úrovne regiónu. „Sympoziálny areál v Ružbachoch je v Európe bez analógie, potvrdzuje to aj fakt, že tu tvorili sochári zo 16 krajín sveta,“ dodala Ondrušeková.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Tatranská galéria otvorí zrekonštruovanú Elektráreň

Tatranská galéria v Poprade po viac ako roku otvorí v pondelok 26. oktobra 2009 zrekonštruované výstavné priestory Elektrárne Tatranskej galérie. Rekonštrukcia objektu sa začala 4. septembra minulého roku. V prvej etape vyrástla nová prístavba, kde sa presťahovala administratíva a depozit Tatranskej galérie. Táto časť rekonštrukcie bola dokončená v apríli tohto roku. Súčasne s prvou etapou pokračovala rekonštrukcia hlavnej výstavnej budovy bývalej parnej elektrárne. Po zabezpečení statiky sa v celom objekte kompletne vymenili podlahy, elektroinštalácia a vybudovalo sa zabezpečovacie zariadenie a nové vykurovanie, ktoré doteraz v objekte nebolo. Nasledovala úprava interiérov a exteriéru objektu. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavovali 820-tisíc eur zo zdrojov Prešovského samosprávneho kraja a ministerstva kultúry.

Obyvatelia môžu pomôcť pri obnove sôch evanjelistov

Obyvatelia Spišskej Novej Vsi môžu pomôcť pri obnove poškodených sôch evanjelistov, ktoré v minulosti zdobili priečelie vstupnej brány na mestský cintorín. Akademický sochár Štefan Kovaľ v spolupráci so Správou cintorínov mesta Spišská Nová Ves vyzval Spišskonovovešťanov o zapožičanie dobových fotografií, zachytávajúcich sochy evanjelistov, aby mohol podľa fotografií zhotoviť kópie pamiatkovo chránených sôch. Originálne sochy evanjelistov sú značne poškodené a ich rekonštrukcia do pôvodnej podoby je podľa sochára značne komplikovaná.