Deväť diel Majstra Pavla z Levoče má šancu na rekonštrukciu

Obrázok k článku

Verejnosť môže od 15.2. 2017 zahlasovať za jedno z deviatich diel Majstra Pavla z Levoče umiestnené v rôznych častiach Spiša, dielo s najväčším počtom hlasov sa dočká zreštaurovania. Slovensko si tento rok pripomína 500. výročie inštalácie jeho najvýznamnejšieho diela, hlavného oltára v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Spomienku na tohto významného stredovekého sochára sa takýmto spôsobom, prostredníctvom projektu Poklady môjho srdca, rozhodla podporiť aj Nadácia VÚB, hlasovať za svojho favorita možno na jej internetovej stránke nadaciavub.sk do konca februára.


Medzi kandidátmi na získanie financií na reštaurovanie sú tri diela z Levoče, a to súsošie sv. Anny Samotretej v Bazilike sv. Jakuba, socha Panny Márie v Spišskom múzeu a kronika Konráda Sperfogla, ktorá predstavuje unikátny doklad stredovekej kronikárskej tvorby a cenný zdroj informácií o Majstrovi Pavlovi. Verejnosť môže hlasovať aj za súsošie Kalvárie vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, sochu sv. Márie Magdalény v Stratenej, ďalej sochu Ukrižovaného Krista v Kostole sv. Kataríny v Lomničke či sochu Ukrižovaného Krista v Kostole sv. Martina v Lipanoch. Zoznam diel uzatvárajú socha sv. Michala Archanjela v Prešove, ktorá je jednou z troch sôch zachovaných z pôvodného oltára Kostola sv. Mikuláša a súsošie Malá Kalvária v Bardejove, ktoré je považované za poslednú prácu Majstra Pavla.


Majster Pavol z Levoče patrí k najznámejším slovenským umelcom stredoveku. Jeho diela patria k pokladom slovenskej i európskej kultúry. Tým najslávnejším je hlavný oltár v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, dokončený v roku 1517, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na svete a od roku 2009 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v levočskom regióne. „Známe sú však aj jeho monumentálne oltáre v Banskej Bystrici a Lipanoch a popri nich sú najmä v priestoroch chrámov a v zbierkach múzeí a galérií zachované ďalšie práce, z ktorých aspoň časť chceme zachrániť,” informovala banka prostredníctvom tlačovej agentúry.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) – Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.