Pamiatková zóna vo Vajnoroch by sa mohla zmenšiť o polovicu

20. mája 2008 – Pamiatková zóna v bratislavskej mestskej časti Vajnory by sa mohla zúžiť približne o polovicu. Návrh starostu Jána Mrvu podporujú občania aj pamiatkari, pripomienky ešte musí vyhodnotiť sekcia kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR. “Hranice pamiatkovej zóny už splnili svoj účel. Koncom 80-tych rokov minulého storočia mali totiž Vajnory padnúť sídlisku. Myslíme si, že už nie je potrebné ochraňovať začiatok Vajnôr, chceme sa zamerať na jadro mestskej časti,” povedal pre agentúru SITA starosta Mrva. Je presvedčený, že stavby pochádzajúce zo 70-tych rokov 20. storočia by sa už v pamiatkovej zóne nachádzať nemali. Zároveň zdôraznil, že by sa skôr mali ochraňovať tie objekty, ktoré majú ešte nejakú historickú hodnotu.

Do novej pamiatkovej zóny by malo byť zahrnuté predovšetkým “šošovkovité” námestie, Park pod lipami a priľahlá Baničova ulica. Jej súčasťou by mali byť aj tri národné kultúrne pamiatky, ktorými sú rímsko-katolícky kostol sv. Ladislava dnes zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, socha sv. Floriána z roku 1832 a Vajnorský ľudový dom.

Občania navrhujú vyňať z pamiatkovej zóny aj humná a záhrady nachádzajúce sa na hrane starých objektov zo 70-tych rokov. “Každý zo spomínaných domov mal v minulosti šopu, stajňu a maštaľ. Za týmto sa nachádzalo humno a záhrady. Podľa občanov však humná už hodnotu nemajú a v ochrannej zóne by nemuseli byť,” dodal starosta.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pamiatková zóna vo Vajnoroch by sa mohla ešte zúžiť

Pamiatková zóna v bratislavských Vajnoroch by sa mohla ešte zúžiť. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol starosta Vajnôr Ján Mrva. Po jej poslednom zúžení zostalo v pamiatkovej zóne územie s dĺžkou okolo 400 metrov od reštaurácie Pri kaplnke po koniec “šošovkového” námestia. Jej súčasťou je aj kostol, námestie a Park pod lipami po ľavej strane a nespevnená Tomanová ulica po pravej strane. Tá už má schválenú urbanistickú štúdiu. Z pamiatkovej zóny tak boli “vypustené” domy zo 70-tych rokov minulého storočia, pri ktorých podľa starostu nebol dôvod, aby v nej boli zahrnuté. “Po ďalšom zúžení by zostala iba tvrdá pamiatková zóna, bez humien za námestím. Jej súčasťou by tak bolo šošovkovité námestie a Park pod lipami, ktorý vedie ku kostolu,” vysvetlil Mrva.

Zúženie pamiatkovej zóny CMO Bratislava

Minister kultúry SR František Tóth po podrobnej analýza dňa 25. októbra 2005 definitívne potvrdil právoplatnosť rozhodnutia o zúžení pamiatkovej zóny Centrálnej mestskej oblasti Bratislava tak, ako to navrhol Pamiatkový úrad SR a schválil generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR.