Súčasné výtvarné umenie by malo podporiť plánované centrum

Súčasné slovenské výtvarné umenie by od začiatku roka 2010 malo mapovať a propagovať Národné centrum výtvarného umenia. Na jeho vzniku už od 1. júla pracuje na Ministerstve kultúry (MK) SR dočasný poradný orgán – Rada na vypracovanie zámeru založenia Národného centra výtvarného umenia. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár, rada má vypracovať podrobný zámer založenia novej organizácie v pôsobnosti ministerstva kultúry – Národného centra výtvarného umenia. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Bednár, jednou z úloh budúceho centra bude vytvorenie ústrednej databázy tvorcov, výtvarných združení a umeleckých zoskupení ktorí pôsobia na Slovensku a ich aktivít. Okrem toho by Národné centrum výtvarného umenia malo v zahraničí spolupracovať na výstavách nášho vizuálneho umenia, vrátane nových médií.

Centrum však má byť najmä odborným pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou. Popri zhromažďovaní informácií by o našej súčasnej výtvarnej tvorbe malo vydávať aj publikácie, venovať sa vedeckej činnosti a spolupráci so zahraničnými organizáciami. “Zámerom je, aby jednou z úloh bolo aj vytvorenie platformy na prezentáciu prioritne súčasného domáceho a zahraničného výtvarného umenia. A na to by mal nadväzovať celý rad ďalších aktivít pre odborníkov i laickú verejnosť – semináre, prednášky, práca s dospelými i deťmi. Boli by sme radi, keby nová organizácia pomohla spopularizovať súčasné výtvarné umenie, ktoré sa neustále vyvíja a prináša stále nové a nové formy a podoby,” uviedol hovorca MK SR Jozef Bednár. Zároveň zdôraznil, že centrum nebude nakupovať umelecké diela a vytvárať tak zbierky.

Ministerstvo kultúry predpokladá, že centrum sa stane jednou z jeho príspevkových organizácií. O tom, aký bude počet jeho zamestnancov, akú bude mať organizačnú štruktúru, respektíve, kde bude sídliť, je teraz podľa Bednára predčasné hovoriť. “Je to vec dohôd, rokovaní, možností rezortu a samozrejme i odporúčaní, ktoré ministrovi kultúry predloží Rada pre vypracovanie zámeru založenia Národného centra výtvarného umenia.”

Úloha zriadiť centrum vyplýva MK SR z Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2006 až 2010 pre oblasť kultúry. Ministerstvo chce zriadením centra vytvoriť systematickú štátnu podporu výtvarného umenia, ktorá podľa neho chýba, napriek existencii štátneho grantového systému.

V súčasnosti jedinou štátnou inštitúciou, ktorá zhromažďuje a spracováva informácie z oblasti výtvarného umenia je Slovenská národná galéria (SNG). “SNG je však v prvom rade zbierkotvornou inštitúciou, ktorá odborne spracováva, dokumentuje a sprístupňuje diela všetkých disciplín výtvarného umenia domáceho a zahraničného pôvodu jednotlivých historických období. Potom tu jestvujú už len aktivity rôznych neštátnych výtvarných združení, organizácií či jednotlivcov. Kontinuita a systematickosť v tejto oblasti na Slovensku veľmi chýba,” dodal pre agentúru SITA hovorca MK SR Bednár.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.

Dom umenia

V súvislosti s úlohami vyplývajúcimi zo Stratégie štátnej kultúrnej politiky ako aj v súlade s dlhodobým zámerom Ministerstva kultúry SR a s požiadavkou širokej kultúrnej verejnosti vytvoriť inštitúciu nezbierkového typu – Dom umenia, minister kultúry Rudolf Chmel dňa 3. februára 2005 menoval členov Rady pre projekt Dom umenia.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.