Prednáška: James Elkins – Prečo nie je možné písať dejiny umenia ne-západných ku

Nadácia – Centrum súčasného umenia – Bratislava v spolupráci s Ústavom dejín umenia SAV a Slovenskou národnou galériou Vás srdečne pozýva na prednášku: …James Elkins
Prečo nie je možné písať dejiny umenia ne-západných kultúr
Why It Is Not Possible To Write the Art History of Non-Western Cultures

ktorá sa uskutoční v piatok 17. januára 2003 o 15.00 hod. v priestoroch kinosály SNG, Riečna 1, Bratislava, 1. posch. (simultánne tlmočenie)
Prednáška sa koná v rámci prednáškového cyklu Nadácie- Centra súčasného umenia, 2001-2003 The Past in the Present: Contemporary Art & Art History´s Myths (v koncepcii prof. Jána Bakoša)

Po skončení prednášky sa uskutoční krst dvoch zborníkov, ktoré vydala Nadácia-Centrum súčasného umenia:
Minulosť v prítomnosti: Súčasné umenie a umeleckohistorické mýty / The Past in the Present: Contemporary Art & Art History´s Myths (zostavovateľ Prof. Ján Bakoš)

Teória a prax múzea umenia / The Theory and Practice of Art Museums (zostavovateľka Mária Orišková, PhD.)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.

Dom umenia

V súvislosti s úlohami vyplývajúcimi zo Stratégie štátnej kultúrnej politiky ako aj v súlade s dlhodobým zámerom Ministerstva kultúry SR a s požiadavkou širokej kultúrnej verejnosti vytvoriť inštitúciu nezbierkového typu – Dom umenia, minister kultúry Rudolf Chmel dňa 3. februára 2005 menoval členov Rady pre projekt Dom umenia.

Socha/Objekt – Salón výtvarníkov Trnavského kraja

Galéria Jána Koniarka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom v Trnave a Záhorskou galériou v Senici pozýva na vernisáž kolektívnej výstavy umelcov trnavského regiónu SOCHA/OBJEKT, ktorá sa bude konať vo výstavných priestoroch Synagógy – Centra súčasného umenia na Halenárskej ulici v Trnave v utorok 28. júna 2005 o 17.00 hod.

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Wolfgang Kemp

Wolfgang Kemp (1946) predna na katedre dejn umenia Universitt Hamburg. tudoval dejiny umenia, filozofiu a germanistiku v Tbingene (MA 1970), habilitoval v Marburgu (1978). Profesorom dejn umenia sa stal na Gesamthochschule Kassel a Universitt Marburg.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.