Prednáška: James Elkins – Prečo nie je možné písať dejiny umenia ne-západných ku

Nadácia – Centrum súčasného umenia – Bratislava v spolupráci s Ústavom dejín umenia SAV a Slovenskou národnou galériou Vás srdečne pozýva na prednášku: …James Elkins
Prečo nie je možné písať dejiny umenia ne-západných kultúr
Why It Is Not Possible To Write the Art History of Non-Western Cultures

ktorá sa uskutoční v piatok 17. januára 2003 o 15.00 hod. v priestoroch kinosály SNG, Riečna 1, Bratislava, 1. posch. (simultánne tlmočenie)
Prednáška sa koná v rámci prednáškového cyklu Nadácie- Centra súčasného umenia, 2001-2003 The Past in the Present: Contemporary Art & Art History´s Myths (v koncepcii prof. Jána Bakoša)

Po skončení prednášky sa uskutoční krst dvoch zborníkov, ktoré vydala Nadácia-Centrum súčasného umenia:
Minulosť v prítomnosti: Súčasné umenie a umeleckohistorické mýty / The Past in the Present: Contemporary Art & Art History´s Myths (zostavovateľ Prof. Ján Bakoš)

Teória a prax múzea umenia / The Theory and Practice of Art Museums (zostavovateľka Mária Orišková, PhD.)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Wolfgang Kemp

Wolfgang Kemp (1946) predna na katedre dejn umenia Universitt Hamburg. tudoval dejiny umenia, filozofiu a germanistiku v Tbingene (MA 1970), habilitoval v Marburgu (1978). Profesorom dejn umenia sa stal na Gesamthochschule Kassel a Universitt Marburg.

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.

Dom umenia

V súvislosti s úlohami vyplývajúcimi zo Stratégie štátnej kultúrnej politiky ako aj v súlade s dlhodobým zámerom Ministerstva kultúry SR a s požiadavkou širokej kultúrnej verejnosti vytvoriť inštitúciu nezbierkového typu – Dom umenia, minister kultúry Rudolf Chmel dňa 3. februára 2005 menoval členov Rady pre projekt Dom umenia.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Zberatelia

Výstava Zberatelia je výber zo súkromných zbierok členov Spoločnosti zberateľov umenia pôsobiacej na pôde Klubu priateľov SNG. Štrnásť zberateľov predstaví takmer 150 obrazov a sôch zo svojich privátnych kolekcií.

Šarišské Múzeum Bardejov 11 | 2003

ÚČASŤ ŠARIŠSKÉHO MÚZEA NA INÝCH VÝSTAVÁCH
20.11.2003 -30.3.2004
Dejiny slovenského výtvarného umenia – GOTIKA
Slovenská národná galériaBratislava
Prezentácia diel gotického umenia, na ktorej budú vystavené zbierky ŠM
PhDr.F.Gutek
T: 472 2009