Slováci spájajú sily s Rakúšanmi pri šírení starej hudby

Ilustračný obrázok

Šíriť starú hudbu chcú spoločne Slováci a Rakúšania v rámci cezhraničného projektu Accentus Musicalis. Koncept prepája v oblasti vedy a vzdelania Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a bratislavského umeleckého súboru Musica aeterna.

Vďaka projektu Accentus Musicalis sa budú v rokoch 2010 až 2012 konať workshopy, koncerty, vedecký seminár, sympózium a vedecký výskum. Podujatia sa majú pričiniť o zachovávanie a pestovanie spoločného európskeho kultúrneho dedičstva ako aj o zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi študentmi, pedagógmi, vedcami a interpretmi stredoeurópskeho a východoeurópskeho regiónu.

Pilotné prezentácie a koncerty sa budú konať v Bratislave a Viedni 19. a 20. novembra. Prinesú jedinečnú možnosť vypočuť si po prvýkrát v spoločnej interpretácii tvorbu Schmelzera a Monteverdiho v podaní špecializovaných súborov starej hudby Musica aeterna (Bratislava) a Collegium musicum (Viedeň).

Informovala Marcela Mokráňová z Rakúskeho kultúrneho fóra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Slováci spájajú sily s Rakúšanmi pri šírení starej hudby

  Rakúsko-slovenský hudobný projekt Accentus Musicalis

  V snahe zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom bol na pôde Univerzity múzických umení vo Viedni vytvorený koncept Accentus Musicalis, ktorý sa zaoberá vedeckou a umeleckou starostlivosťou a šírením starej hudby. Koncept prepája v oblasti vedy a vzdelania Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a umeleckého súboru Musica aeterna (Bratislava).

  „Accentus Musicalis“ poriada v priebehu rokov 2010-2012 workshopy, koncerty, vedecký seminár, sympózium a vedecký výskum, prostredníctvom ktorých sa výrazne pričiní o zachovávanie a pestovanie spoločného európskeho kultúrneho dedičstva ako aj o zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi študentmi, pedagógmi, vedcami a interprétmi stredoeurópskeho a vychodoeurópskeho regiónu.

  Za podpory Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky, Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave, Domu hudby vo Viedni a Slovenského inštitútu vo Viedni „Accentus Musicalis“ organizuje dňa 19. a 20. novembra 2010 v Bratislave a vo Viedni pilotné prezentácie a koncerty, ktoré prinášajú jedinečnú možnosť vypočuť si po prvý krát v spoločnej interpretácii tvorbu J. H. Schmelzera a C. Monteverdiho v podaní
  špecializovaných súborov starej hudby – Musica aeterna (Bratislava) a Collegium musicum (Viedeň).

  Prezentácie:

  19.11.2010, 15:00
  Mozartova sieň Rakúskeho veľvyslanecstva,
  811 01 Bratislava, Ventúrska 10

  20.11.2010, 15:00
  Dom hudby vo Viedni (Haus der Musik),
  Viedeň 1010, Seilerstätte 30

  Koncerty:

  19.11.2010, 19:00
  Koncertná sála Dvorana Vysokej školy múzických
  umení v Bratislave, 811 03 Bratislava, Zochova 1

  20.11.2010, 19:00
  Peterskirche vo Viedni, 1010 Viedeň, Petersplatz

  VSTUP VOĽNÝ!

  Bližšie informácie na: http://www.accentusmusicalis.eu

 2. Umelecký projekt Accentus

  Umelecký projekt Accentus Musicalis pokračuje v sérii workshopov
  Bilaterálny rakúsko-slovenský projekt „Accentus Musicalis“ 2010-2012
  V snahe zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu medzi Rakúskom a Slovenskom bol na pôde Univerzity múzických umení vo Viedni vytvorený koncept Accentus Musicalis, ktorý sa zaoberá vedeckou a umeleckou kultiváciou starej hudby. Koncept prepája v oblasti vedy, vzdelania a hudobnej interpretácie Univerzitu múzických umení vo Viedni s aktivitami Vysokej školy múzických umení v Bratislave a súboru starej hudby Musica aeterna Bratislava.

  „Accentus Musicalis“ poriada v priebehu rokov 2010-2012 sériu workshopov, workshopových koncertov a vedeckých aktivít, prostredníctvom ktorých výrazne prispeje k zachovávaniu a rozvíjaniu európskeho kultúrneho dedičstva, ako aj k zlepšeniu vzájomnej komunikácie študentov, pedagógov, vedcov a interpretov rakúsko-slovenského cezhraničného regiónu.

  Po úspešných pilotných prezentáciách a koncertoch zrealizovaných v novembri 2010 vo Viedni a v Bratislave projekt Accentus Musicalis pokračuje v sérii workshopov organizovaných počas roka 2011 v Dolnej Krupej – Trnave, Eisenstadte, Schloss Hofe a v Bratislave. Štvoricu workshopov otvorí „workshop so zameraním na dychové hudobné nástroje“, ktorý sa uskutoční od 9. – 12.3.2011 v Kaštieli v Dolnej Krupej. Workshopovými lektormi sú renomovaní interpreti a pedagógovia starej hudby: Gertraud Wimmer / Rakúsko (priečna flauta); Emma Black-Davilism / Austrália (barokový hoboj); Katalin Sebella / Maďarsko (barokový fagot); Norbert Zeilberger / Rakúsko (čembalo a korepetície); Monika Knoblochová / Česká republika (čembalo a korepetície).

  Najlepší účastníci workshopov sa predstavia na koncerte spoločne s bratislavským umeleckým súborom Musica aeterna Bratislava. Koncert bude nahrávaný renomovaným medzinárodným nahrávacím tímom.

  TRNAVA
  Galéria Jána Koniarka, Nové krídlo Kopplovej vily, Zelený Kríček 3

  9.3.2011 /streda/ o 19.30 hod
  Koncert docentov workshopu rakúsko – slovenského projektu ACCENTUS MUSICALIS
  Gertraud Wimmer /Rakúsko/ – priečna flauta
  Emma Black-Davislim /Austrália/- barokový hoboj
  Katalin Sebella /Maďarsko/- barokový fagot
  Norbert Zeilberger /Rakúsko/- čembalo
  Zaznejú skladby J. S. Bacha, G.Ph.Telemanna, J.J. Fuxa, A.VivaldihoG.F Händla, F.Couperina a pod.

  DOLNÁ KRUPÁ
  Kaštieľ Dolná Krupá
  11.3.2011 /piatok/ o 19.00 hod
  Koncert účastníkov workshopu rakúsko – slovenského projektu ACCENTUS MUSICALIS
  spoluúčinkujú
  MUSICA AETERNA Bratislava a COLLEGIUM MUSICUM Viedeň
  Zaznejú sklady barokových majstrov

   

  Na oba koncerty je vstup voľný.
  Projekt Accentus Musicalis je dotovaný z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.
  Viac informácií na: http://www.accentusmusicalis.eu

Comments are closed.