Barokové explorácie zaznejú v Poľsku i na Slovensku

Obrázok k článku

Po minuloročnej vydarenej slovensko–poľskej spolupráci súboru starej hudby Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka a Szczawnického komorného zboru pod dirigentskou taktovkou Agnieszky Źarskej sa obe strany rozhodli pokračovať v cykle koncertov s názvom Barokové explorácie 2. Prvý koncert odohrajú vo štvrtok 12. júla v horskom prostredí rekreačného komplexu obce Szczawnica. Koncert sa zopakuje 13. júla v gotickom kostole sv. Barbary v historickom centre Krakova o 19:00, informovala Eva Slaninkova z Musica aeterna.

V sobotu dopoludnia 14.júla opäť v Szczawnici sa umelci zúčastnia na tvorivej dielni pre deti. Následne sa presunú na Slovensko, kde sa uskutoční koncert v kostole sv. Antona v Červenom Kláštore o 18:00. Poslednou zastávkou umelcov bude historický skvost, kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote v Poprade. Tu bude koncert v nedeľu 15. júla o 17:00 zároveň prvým podujatím IX. ročníka festivalu Sobotské dni starej hudby.

Myšlienka Barokových explorácií vznikla vlani v Szczawnici, v jedinečnom prírodnom prostredí Pienin, kde aj tento rok zaznejú dva koncerty pod titulom Händel Pasticcio – výber skladieb z Mesiáša a Chandos a Coronation Anthem. Poľské a slovenské hudobné teleso podporí Alta Cappella z Krakova a sólisti kontratenorista Nicholas Spanos z Grécka a maďarský tenorista Zoltán Megyesi, informovala Slaninkova. Projekt sa uskutočňuje pod patronátom generálneho konzula Slovenskej republiky v Krakove Mareka Lisánskeho, starostu mesta Gminy Szczawnica Gregorza Niezgoda a rodiny Maňkowských a za finančnej podpory fondu Pro Slovakia a Višegrádskeho fondu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Zásady obnovy fasád architektury 19. a počátku 20. století

Architektura 19. a 20. století je významnou součástí našeho kulturního dědictví. Vyžaduje pozornost, úctu a odbornou péči. Pro její obnovu v obecné rovině platí to samé, co pro obnovu jakýchkoliv jiných stavebních památek. Odlišnost je v tom, že architektonická tvorba dvacátého století začala pracovat s novými materiály a konstrukčními řešeními.

Obnova výplňových prvku historických staveb

Miloš Solař

Dveře, vrata, dveřnice, okenní rámy, okenice, výkladce a další výplně okenních a dveřních otvorů jsou významnou součástí architektonického dědictví. Zároveň však patří k součástem nejvíce ohroženým a zatím nedoceněným. Dlouhou dobu byly předmětem zájmu pouze prvky, které měly umělecko řemeslný charakter. To spolu se skutečností, že výplně otvorů jsou obvykle zhotoveny z méně trvanlivých materiálů než stavby samy a jsou na ně kladeny vysoké uživatelské nároky, vedlo masivním výměnám historických prvků za nové.