Slnečné hodiny v Banskej Štiavnici – Pavel Fabian

Novinari si asi naozaj nemozu dovolit overovat uplne kazdu informaciu z dvoch roznych zdrojov, ale o to viac zalezi na doveryhodnosti toho jedneho. Je to mozno len malickost, ale neda mi neuviest ju na pravu mieru, kedze som s tym mal v minulosti cosi do cinenia. Nastenna malba so slnecnymi hodinami, o ktorej je rec, bola zahalena plachtou len polovicu casu, uvedeneho v clanku – presnejsie… od jesene 1991. Poveternostne vplyvy sa na jej stave nepodpisali pocas zahalenia, ako by sa z clanku mohlo zdat, ale predtym.
Budova byvalej jezuitskej, potom piaristickej rezidencie, po vytvoreni prvej CSR Katolickeho spolku a po roku 1948 Kulturneho a spolocenskeho strediska (KASS) patrila v roku 1991 Mestu Banska Stiavnica, ktore vtedy pripravovalo jej rekonstrukciu (spolu so susednym hotelom Grand) na Dom kultury. V ramci pripravy boli nejake peniaze venovane aj na zachrannu konzervaciu nastennej malby, ktora uz vtedy bola vo velmi zlom stave. Zasah realizovali Statne restauratorske ateliery Banska Bystrica. Jeho sucastou bolo aj zakrytie malby plachtou na drevenej konstrukcii, ktora ju mala chranit pred zrazkovou vodou a sucasne umoznit dobre vetranie uzavreteho priestoru. Toto riesenie sa ukazalo byt velmi prezieravym, lebo malba nakoniec necakala na kompletne restaurovanie len dva-tri roky, ako sa vtedy predpokladalo. Ak by tohto prekrytia nebolo, ktovie ci by dnes este bolo co restaurovat.
Tolko zo spomienok starej matere.
V sucasnosti na malbe pracuju akad. mal. Pavlovsky a akad. mal. Sturdik (a nahoda chcela, ze som im minuly tyzden na tuto pracu venoval za vedro piesku).
Pavel Fabian


zdroj: Diskusia priatelóv Banskéj Štiavnice na www.changenet.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Meštiansky dom v B. Štiavnici obnovujú brigádnici zo šiestich krajín

Banská Štiavnica 14. júla (TASR) – Prvý týždeň IV. letného medzinárodnéhotábora dobrovoľnej práce dnes v Banskej Štiavnici ukončilo dvanásť dobrovoľníkovzo šiestich európskych krajín. Pri rekonštrukcii renesančno-barokového meštianskehodomu na Remeselníckej ulici a pri úprave a údržbe areálu expozície v prírodeSlovenského banského múzea pracovali Belgičania, Česi, Dáni, Francúzi, Švajčiaria Španieli vo veku od 18 do 47 rokov.

Banská Štiavnica – Pamiatky: Nový zámok

(2/3) V rámci opevňovania mesta proti Turkom postavili v rokoch 1564 – 1571 na vrchole kopca v blízkosti cesty na Vindšachtu mohutnú hranolovitú stavbu. Pevnosť bola neskôr prestavovaná, takže dnes má štyri poschodia s nárožnými baštami a strieľňami. Budova mala brániť mesto pred prípadným vpádom Turkov od Levíc a Pukanca.