Meštiansky dom v B. Štiavnici obnovujú brigádnici zo šiestich krajín

Banská Štiavnica 14. júla (TASR) – Prvý týždeň IV. letného medzinárodnéhotábora dobrovoľnej práce dnes v Banskej Štiavnici ukončilo dvanásť dobrovoľníkovzo šiestich európskych krajín. Pri rekonštrukcii renesančno-barokového meštianskehodomu na Remeselníckej ulici a pri úprave a údržbe areálu expozície v prírodeSlovenského banského múzea pracovali Belgičania, Česi, Dáni, Francúzi, Švajčiaria Španieli vo veku od 18 do 47 rokov.

Ako pre TASR uviedol jeden z organizátorov tohto tábora Pavel Fabian, brigádnicipokračujú v prácach začatých na tomto dome v minulých rokoch. V roku 1992 sa spoločnýmúsilím niekoľkých mimovládnych organizácií podarilo zachrániť tento objekt preddemoláciou, na ktorú už bolo vydané povolenie. Následne realizovali aj najnutnejšiezabezpečovacie stavebné práce.

Prvé tri roky sa počas táborov dobrovoľníci orientovali najmä na čistiace a výkopovépráce a na rekonštrukciu drevených stropov, ktoré boli v dezolátnom stave. Opraviliaj vnútorné omietky a po získaní grantu vo výške 100 tisíc korún zo štátnehofondu Pro Slovakia a sponzorských príspevkov od firiem bolo vlani možné pokryť jehostrechu keramickou škridlou. Po obnove má dom slúžiť ako centrum pre vzdelávanieverejnosti o problematike ochrany kultúrneho dedičstva.

Tohtoročný prvý dvojtýždňový turnus sa skončí 21. júla a rovnako dlhý druhýturnus sa začne o týždeň neskôr. V Banskej Štiavnici sa počas troch ročníkovmedzinárodných táborov vystriedalo približne 60 účastníkov zo Slovenska a ďalšíchosemnástich krajín. Boli medzi nimi aj Angličania, Japonci, Maročania, Gréci a Nóri.Od 28. júla prvýkrát prídu aj Bulhari a znovu sa prihlásili Japonci. Súčasťoupobytu brigádnikov v Banskej Štiavnici je aj spoznávanie kultúrneho a prírodnéhobohatstva mesta i jeho okolia.

Letné pamiatkarské tábory organizuje Spolok Banskej Štiavnice `91 v spolupráci sbratislavskou spoločnosťou INEX Slovakia.

*mb som

TASRPublikované na: www.sme.sk dňa 24. 9. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Štiavnica priťahuje brigádnikov

V historickom dome na Remeselníckej ulici v Banskej Štiavnici vládne ruch. Zvuk pracovných nástrojov sa mieša s útržkami angličtiny. Už štvrtý rok na jeho rekonštrukcii pracujú mladí ľudia z rôznych kútov sveta v rámci letného medzinárodného pamiatkarského tábora dobrovoľnej práce…

Národný skautský dom chcú otvoriť už toto leto

Starobylý meštiansky dom v Banskej Štiavnici, kde finišujú s rozsiahlymi opravami, sa má už toto leto stať centrom slovenského skautingu, ale i miestom stretávania skautov z celého sveta. Paradoxom je, že väčšinu opráv sa podarilo dokončiť iba vďaka zahraničným nadáciám. Štát ani samotné mesto na rekonštrukciu neprispeli…