Slnečné hodiny v Banskej Štiavnici

BANSKÁ ŠTIAVNICA /sme/- Reštaurátorské práce na vzácnych slnečných hodinách, ktoré sú dominantou budovy katolíckeho spolku v Banskej Štiavnici, bežia v týchto dňoch naplno…Ako nám povedala umelecká historička Mária Čelková, práve tieto hodiny boli najväčšími slnečnými hodinami v meste. Ďalšie, jednoduchšie, sa nachádzali na Starom zámku a dvoje na Kalvárii. Hodiny pochádzajú z roku 1756 a sú pravdepodobne z dielne známeho maliara Antona Schmidta. Zobrazujú svätého Ignáca z Loyoly, ako adoruje Panne Márii s Ježišom.
Slnečné hodiny boli dvadsať rokov schované pod plachtou a podpísali sa na nich výraznou mierou poveternostné vplyvy a starnutie. (eta)


zdroj: Diskusia priatelóv Banskéj Štiavnice na www.changenet.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slnečné hodiny v Banskej Štiavnici – Pavel Fabian

Novinari si asi naozaj nemozu dovolit overovat uplne kazdu informaciu z dvoch roznych zdrojov, ale o to viac zalezi na doveryhodnosti toho jedneho. Je to mozno len malickost, ale neda mi neuviest ju na pravu mieru, kedze som s tym mal v minulosti cosi do cinenia. Nastenna malba so slnecnymi hodinami, o ktorej je rec, bola zahalena plachtou len polovicu casu, uvedeneho v clanku – presnejsie…

Marína šťastne vydatá

BANSKÁ ŠTIAVNICA (RM) – Občianske združenie Paradajz a Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici si dovoľujú touto cestou oznámiť ctenej verejnosti, že slečna Mária PISCHLOVÁ, teda MARÍNA Andreja Sládkoviča, bude v piatok 17. decembra roku pána 2004, vo svojom rodnom dome v Banskej Štiavnici od 16-tej hodiny konečne šťastne vydatá.