Štiavnica priťahuje brigádnikov

V historickom dome na Remeselníckej ulici v Banskej Štiavnici vládne ruch. Zvuk pracovných nástrojov sa mieša s útržkami angličtiny. Už štvrtý rok na jeho rekonštrukcii pracujú mladí ľudia z rôznych kútov sveta v rámci letného medzinárodného pamiatkarského tábora dobrovoľnej práce… “Banskú Štiavnicu som našla v Zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a zaujala ma,” hovorí 21-ročná študentka Aki Taneda z Japonska, ktorá je na Slovensku po prvý raz. Očarilo ju pekné prostredie a prekvapila aj zvonkohra hodín na miestnej radnici. Z vekového priemeru brigádnikov druhého tohtoročného turnusu sa trochu vymyká 38-ročný sociálny pracovník a učiteľ Peter Hamburger z Nemecka, ktorý je v takomto tábore už po jedenásty raz. “Tentoraz som si vybral Slovensko. Chcel som ho spoznať, pretože v táboroch v iných častiach Európy som sa zoznámil s mnohými Slovákmi. Banská Štiavnica prekonala moje očakávania,” vyznáva sa.
V rôznorodej skupinke, kde je spoločným jazykom angličtina, sú aj účastníci z Česka, Belgicka, Francúzska, Bulharska a Slovenska. Časť z nich pracuje na spomínanom renesančno-barokovom dome, časť sa podieľa na údržbe skanzenu Slovenského banského múzea v prírode. Hoci hlavnou náplňou je neplatená brigádnická práca, čas zostáva aj na zábavu a spoznávanie kultúrneho a prírodného bohatstva mesta.
Doteraz sa v pamiatkarských táboroch v Banskej Štiavnici vystriedalo do 90 brigádnikov z vyše 20 krajín. “Práce je stále neúrekom, všetko však závisí od dostatku finančných zdrojov,” dodáva Pavol Fabian zo Spolku Banskej Štiavnice `91.


zdroj: Sme

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Meštiansky dom v B. Štiavnici obnovujú brigádnici zo šiestich krajín

Banská Štiavnica 14. júla (TASR) – Prvý týždeň IV. letného medzinárodnéhotábora dobrovoľnej práce dnes v Banskej Štiavnici ukončilo dvanásť dobrovoľníkovzo šiestich európskych krajín. Pri rekonštrukcii renesančno-barokového meštianskehodomu na Remeselníckej ulici a pri úprave a údržbe areálu expozície v prírodeSlovenského banského múzea pracovali Belgičania, Česi, Dáni, Francúzi, Švajčiaria Španieli vo veku od 18 do 47 rokov.

Návšteva generálneho riaditeľa UNESCO

V dňoch 20.- 23. augusta navštívil Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí generálny riaditeľ UNESCO pán Koïchiro Matsuura s manželkou Takako Kirikae Matsuura. Ministerstvo kultúry SR bolo hostiteľom pána Matsuuru v prvý deň jeho pobytu na Slovensku, v nedeľu, 21. augusta 2005.

Lokality UNESCO na Slovensku – Banská Štiavnica

Rýchly rozkvet a sláva slobodného kráľovského mesta Banská Štiavnica priamo súviseli s jeho bohatými rudnými žilami a možnosťami ich exploatácie. Priamym dôkazom významu mesta je nielen jeho značná rozloha už v románskom období ale i výstavnosť architektúry. Reprezentatívny stred mesta, ktorý sa doformoval v priebehu 16. storočia, charakterizujú popri rozsiahlych goticko-renesančných meštianskych domoch i mestská radnica a neskorogotický kostol sv. Kataríny.