Samosprava podporuje presťahovanie múzea Andyho Warhola

Obnova.sk Foto

Povodný názov: PSK podporuje myšlienku presťahovania múzea Andyho Warhola
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporuje myšlienku presťahovať Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do energeticky menej náročných priestorov. povedal to dnes na tlačovej besede v Prešove predseda PSK Peter Chudík. Múzeum bolo od svojho vzniku v roku 1991 umiestnené v budove Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta Medzilaborce.
Obnova.sk FotoGaléria vzácnych diel sa nachádza v nedostatočne vykúrených priestoroch s vysokými stropmi, do ktorej zateká zo strechy, ročné náklady na teplo prevyšujú sumu 600 tis. Sk. Predseda PSK Peter Chudík nechce investovať do budovy, ktorá je cudzím majetkom. Pre spoločnú strechu nie je naklonený ani myšlienke, aby im mesto predalo polovicu budovy za symbolickú korunu. Chudík považuje za najracionálnejšie riešenie odkúpiť od súkromného majiteľa penzión Andy a jednorazovou investíciou 10 mil. Sk vyriešiť celý problém.
Na tlačovej besede riaditeľka múzea Valika Maďarová a viceprezident Spoločnosti Andyho Warhola Ladislav Cuper zhodne skonštatovali, že najracionálnejším riešením bude presťahovanie múzea do penziónu Andy. Kurátor múzea a predseda Spoločnosti Andyho Warhola Michal Bicko podmieňuje svoj súhlas tým, aby múzeu patril celý areál penziónu, aby pri náraste zbierkového fondu mohli pristaviť budovu, ďalšou z požiadaviek je pokračovať v koncepcii experimentálneho centra umeleckej výchovy Spoločnosti Andyho Warhola, čo je podmienkou získania dotácie. Bicko sa ešte v decembri pre agentúru SITA vyjadril, že sťahovanie galérie považuje za retardáciu duchovna. Vtedy za najrozumnejšie východisko považoval kúpu celej budovy múzea a investíciu do výmeny okien a kotolne.

Múzeum má vo svojom zbierkovom fonde približne 150 originálov, výstavných tlačí, artefaktov a iných diel kráľa pop-artu, ktoré nakupuje za sponzorské príspevky za veľmi výhodných podmienok prostredníctvom Nadácie Andy Warholu v New Yorku. Ich cena sa pohybuje od 300 do 900 tis. Sk za kus, pričom umelecká hodnota je niekoľkonásobne vyššia. Počas marca by mala Komisia kultúry a národnostných menšín PSK predložiť návrh na riešenie situácie v múzeu, ku ktorému poslanci krajského zastupiteľstva budú musieť zaujať konečné stanovisko.

km;zd

Zdroj: Mesto.sk
http://mesto.sk/prispevky_velke/presovsky/pskpodporujemyslie1075302720.phtml?M=

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

PREŠOV: Diela Andyho Warhola ostanú na svojom mieste

PREŠOV 4. augusta 2004 (SITA) – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa nebude sťahovať. K takejto dohode dospeli predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňák. Múzeum sídli v časti budovy Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom radnice. Medzi oboma subjektmi došlo k dohode, že približne 55 percent plochy kultúrneho stánku mesto predá krajskej samospráve za symbolickú jednu korunu.

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.

Warholcity v Medzilaborciach

Tri milióny korún získalo mesto Medzilaborce na realizáciu prvej etapy projektu Warholcity – zmena imidžu mesta , ktorého cieľom je rozvoj cestového ruchu. Financie získala samospráva z grantovej schémy na podporu cestovného ruchu. V meste vymieňajú autobusové zastávky a menia fasády budov tak, aby pripomínali tvorbu kráľa pop-artu Andyho Warhola.