Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.

Bycko ďalej uviedol, že múzeum nechce ustrnúť len na jednom umelcovi, ale chce dať priestor aj ďalším významným predstaviteľom pop-artu. Venuje sa aj výstavnej činnosti v zahraničí. Na jeseň pripravuje výstavu diel Andyho Warhola vo Francúzsku v departmente Horné Pyreneje, s ktorými má Prešovský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ múzea, viacročnú spoluprácu.


Uvažovať nad novou koncepciou núti múzejníkov aj fakt, že Warholovo múzeum koncom vlaňajšieho roka prišlo o 25 známych obrazov. Údajne pre pretekajúcu strechu sa ich majitelia, ktorí obrazy múzeu zapožičali, rozhodli diela stiahnuť z Medzilaboriec do Košíc. Od 1. februára 2010 ich vystavujú v metropole východu v galérii Muza. Bycko to nepovažuje za žiadnu tragédiu. Podľa jeho vyjadrenia nová koncepcia múzea v Medzilaborciach iba potvrdí jeho výnimočnosť. Múzeum má momentálne k dispozícii 135 obrazov, niektoré sú aj v depozite. Ročne ich navštívi od 15- do 17-tisíc návštevníkov. Za dôležité považuje zmeniť všeobecne rozšírený názor, že Medzilaborce sú na konci sveta a ponúknuť turistom viac zážitkov v tomto regióne. Aj štát by sa mal viac rozhýbať, aby podporil toto výnimočné múzeum.


Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková potvrdila, že z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach majitelia zobrali 25 obrazov. Dokonca sa hovorí aj o ďalších, ktoré chcú stiahnuť. “S majiteľmi diel komunikujeme, rokujeme a snažíme sa nájsť riešenie v prospech oboch strán,” uviedla. Hovorkyňa odmieta tvrdenia, že dôvodom bola zatekajúca strecha, lebo tú práve vlani opravili. “Treba zdôrazniť, že žiadny obraz v múzeu nebol poškodený, majitelia sa nikdy nesťažovali na zlé umiestnenie, alebo nedostatočnú starostlivosť o umelecké diela,” uviedla pre agentúru SITA.


Prešovský samosprávny kraj v novembri minulého roka ukončil komplexnú rekonštrukciu strechy na múzeu, aby vyriešil dlhoročný problém. Župa ju opravila z vlastných zdrojov za 286 111 €. Podľa Fitzekovej je to prvý krok k celkovej rekonštrukcii budovy, na ktorú chce kraj získať financie zo štrukturálnych fondov. Podľa jej tvrdenia samospráva nemohla strechu opravovať skôr, lebo budovu múzea získala do majetku až v roku 2005. Keď sa ukázalo, že čiastkové opravy strechy nepomáhajú, rozhodli sa ísť do komplexného riešenia. Doteraz ešte nie sú vysporiadané vzťahy s druhým majiteľom budovy – mestom Medzilaborce. “Ak niekto tvrdí, že berie obrazy pre zatekanie, rozhodne to nemôže byť pravda,” povedala Fitzeková.


Prešovský župan bol na sklonku minulého týždňa v múzeu v Medzilaborciach na internom pracovnom rokovaní, kde sa dohodli na novej koncepcii. Samosprávny kraj v uplynulých rokoch investoval do Múzea moderného umenia Andyho Warhola takmer 93 000 € na nákup diel. Podľa Fitzekovej toľko peňazí na doplnenie zbierkového fondu nedostala žiadna kultúrna inštitúcia v kraji.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Samosprava podporuje presťahovanie múzea Andyho Warhola

Povodný názov: PSK podporuje myšlienku presťahovania múzea Andyho Warhola
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporuje myšlienku presťahovať Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do energeticky menej náročných priestorov. povedal to dnes na tlačovej besede v Prešove predseda PSK Peter Chudík. Múzeum bolo od svojho vzniku v roku 1991 umiestnené v budove Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta Medzilaborce.

Pod Pyrenejami výstava o Warholovi

Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ je názov výstavy, ktorú v piatok 8. októbra 2010 sprístupnili v cisterciánskom opátstve vo francúzskom Escaladieu, v departmente Horné Pyreneje. Výstava hovorí o pôvode, živote, tvorbe a umeleckom odkaze Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzali z Mikovej v okrese Stropkov. Na jej príprave pracovali predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Generálnej rady Horných Pyrenejí takmer dva roky. Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková, súčasťou vernisáže budú videoprezentácie a dokumenty zamerané na tému výstavy, predstavené budú fragmenty kultúry a podobne.