Dvadsiatka Warholových obrazov už nie je vystavená

Obrázok k článku

V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach museli zvesiť a odložiť do depozitu dvadsiatku Warholových obrazov, ktoré patria istému súkromnému zberateľovi. Takýmto spôsobom zareagoval ich majiteľ, keď prešovskí krajskí poslanci minulý týždeň na zastupiteľstve neschválili kúpu portfólia Desať portrétov Židov 20. storočia za milión eur. Medzilaborecké múzeum má vo svojom vlastníctve 41 Warholových obrazov a okolo 120 má zapožičaných od iných majiteľov. Ich vystavený počet v Medzilaborciach sa vždy rôzni, lebo prakticky stále sú niektoré Warholové obrazy zapožičané pre iné svetové galérie. Momentálne majú obrazy v Prahe, Košiciach a pripravujú ďalšie pre Hamburg.

Riaditeľka múzea z Medzilaboriec Valika Maďarová bola dnes v Prešove na Úrade Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea. Pre agentúru SITA potvrdila, že župa naďalej rokuje s majiteľom obrazov a nie je vylúčené, že sa návrh na kúpu Warholových diel opäť dostane na rokovanie krajského parlamentu. Či pôjde o rovnakú sumu, alebo inú, nevedela povedať. „Warhol je značka. Obrazy treba kúpiť. Stále sa dá rokovať, kým sú pod našou strechou,“ uviedla riaditeľka.

Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach vlani navštívilo okolo 17-tisíc ľudí. Podľ Maďarovej sú to v drvivej väčšine cudzinci, ktorí do Medzilaboriec prídu len pre to, aby si pozreli Warholove obrazy. Múzeum oslávi v tomto roku 20. výročie. Za toto obdobie mali návštevníkov zo všetkých kontinentov sveta. Najviac ich prichádza z Poľska. Maďarová pripustila, že očakávala väčší záujem zo strany stredných škôl, ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Už v tomto smere oslovila vedúceho odboru školstva a svoju aktivitu chce ešte zintenzívniť. Pre študentov pripravujú tvorivé dielne a v budúcnosti sa chcú ešte viac venovať edukačnej činnosti.

Kráľ pop-artu Andy Warhol sa narodil v USA, ale jeho rodičia pochádzali z Mikovej neďaleko Medzilaboriec. Múzeum s menom Andyho Warholu vzniklo v Medzilaborciach ako prvé na svete. Až o štyri roky neskôr otvorili podobné v Pittsburghu. Známe portfólio z edície AP 27/30, ktoré je signované a číslované rukou Andyho Warhola, zapožičal múzeu asi pred desiatimi rokmi súkromný majiteľ z Humenného. Na schválenie kúpy obrazov chýbal v zastupiteľstve jediný hlas, pritom prešovský župan Peter Chudík (Smer-SD) má v parlamente istú väčšinu. Poslanci, ktorí sa pred týždňom hlasovania zdržali alebo hlasovali proti, argumentovali zlým načasovaním transakcie, keď sa kraj zmieta v kríze a má totálne zničené cesty. V kuloároch sa hovorilo aj o možnosti zlúčiť Warholové múzeum v Medzilaborciach s Rusínskym múzeom v Prešove (zriaďovateľ ministerstvo kultúry) a pokúsiť sa o štátnu dotáciu.

Majiteľ obrazov s agentúrou SITA odmietol hovoriť.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.

Samosprava podporuje presťahovanie múzea Andyho Warhola

Povodný názov: PSK podporuje myšlienku presťahovania múzea Andyho Warhola
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporuje myšlienku presťahovať Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do energeticky menej náročných priestorov. povedal to dnes na tlačovej besede v Prešove predseda PSK Peter Chudík. Múzeum bolo od svojho vzniku v roku 1991 umiestnené v budove Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta Medzilaborce.

PREŠOV: Diela Andyho Warhola ostanú na svojom mieste

PREŠOV 4. augusta 2004 (SITA) – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa nebude sťahovať. K takejto dohode dospeli predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňák. Múzeum sídli v časti budovy Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom radnice. Medzi oboma subjektmi došlo k dohode, že približne 55 percent plochy kultúrneho stánku mesto predá krajskej samospráve za symbolickú jednu korunu.

Odpovede

 1. Krajskí poslanci schválili

  Krajskí poslanci schválili kúpu Warholových diel za milión €

  PREŠOV 19. apríla (SITA) – Poslanci Prešovského samosprávneho kraja na dnešnom zastupiteľstve schválili kúpu Desať portrétov Židov 20. storočia za jeden mil. € od súkromného zberateľa Eugena Gališina z Humenného, ktorý Warholove obrazy múzeu požičiaval. Ide o portfólio z edície AP 26/30, ktoré je signované a číslované rukou autora. Kúpa Warholovej edície prešla v zastupiteľstve na druhý pokus, keď vo februári chýbal jeden hlas. Dnes za transakciu hlasovalo 30 poslancov, 23 bolo proti a štyria sa hlasovania zdržali.
  Hlasovaniu predchádzala dlhá a búrlivá diskusia, v ktorej padali z obidvoch strán ostré slová. Proti cene bol pravicový poslanecký klub (KDH, SDKÚ-DS), ktorý sumu jeden mil. € označil za nadsadenú a neobjektívnu. Jeho predseda Juraj Hurný informoval, že zo zasadnutia komisie pre nákup umeleckých diel pre zbierkový fond múzea v Medzilaborciach vyplýva, že cenu stanovil majiteľ diela a komisia nedisponuje aktuálnymi cenovými reláciami od iných zdrojov. Hurný uviedol, že pravicový klub zisťoval ceny a má dve aktuálne ponuky od aukčných spoločností z Európy aj USA. Barbara Gillman Gallery Florida z USA ponúka kompletné portfólio za 138 tis. € a Coskum Fine Art z Londýna vo Veľkej Británii za 170 tis. €. Ide o ponuku zo skupiny hlavných tlačí. Podľa Hurného autorské tlače sa dnes ponúkajú na predaj za 400 tis. €. Pravica navrhla stiahnuť návrh zo zastupiteľstva, preveriť si ponuky a potom sa rozhodnúť. Ušetrené peniaze investovať do kúpy ďalších Warholových diel.

  Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík jednoznačne presadzoval kúpu autorských tlačí za jeden mil. €. Argumentoval tým, že sú medzi odborníkmi viac cenené a múzeum tým získa vyššie renomé. Warholových Desať portrétov Židov 20. storočia bolo vytlačených 30 kusov ako autorské tlače, vyšlo aj 200 hlavných tlačí, podpísaných autorom. Podľa Hurného cena autorských aj hlavných tlačí je vždy otázkou ponuky a dopytu na trhu. Pravica sa chystá podať podnet na prokuratúru za nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. „Keď dáte niekomu ponuku, že môže niečo kúpiť buď za 140 tisíc eur, alebo za milión eur a on si vyberie, že to kúpi za milión, tak je tu vážne podozrenie z toho, že nehospodárne nakladajú s finančnými prostriedkami. Preto dáme podnet na prokuratúru, aby prešetrila možný trestný čin,“ uviedol Hurný. Pravica dá tiež podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, či boli dodržané všetky zákonné náležitosti pri tejto kúpe. Poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS) uviedol, že argument, že je to predávané za takúto cenu preto, že je to autorská tlač, je vyslovená lož. „Chceli urobiť takýto obchod, tak ho urobili. Najhoršie je na tom to, že za tie peniaze sme mohli mať kompletnú zbierku Warholových obrazov vo vlastníctve kraja. A nemohlo byť už viac múzeum vydierané tým, že keď mi nezaplatíš premrštenú cenu, tak si svoje obrazy vezmem preč,“ povedal Kužma.

  Medzilaborecké múzeum má vo svojom vlastníctve 41 Warholových obrazov a okolo 120 má požičaných od iných majiteľov. Po neúspešnom hlasovaní v zastupiteľstve vo februári zberateľ Eugen Gališin nechal zvesiť všetky svoje obrazy, ktoré požičal múzeu v Medzilaborciach.

  Andy Warhol sa narodil v USA, jeho rodičia pochádzali z Mikovej neďaleko Medzilaboriec. Múzeum s menom Andyho Warhola vzniklo v Medzilaborciach ako prvé na svete. Až o štyri roky neskôr otvorili podobné v Pittsburghu. Zapožičané portfólio Warholových Židov 20. storočia po neúspešnom hlasovaní o kúpe v zastupiteľstve dal ich majiteľ zvesiť a sú v depozite múzea. Podľa Hurného múzeum za ne platí poistenie. Obrazy predal súkromnému majiteľovi z Humenného brat Andyho Warhola a jeho podmienkou bolo, že budú 20 rokov visieť v múzeu v Medzilaborciach. Múzeum v Medzilaborciach v tomto roku oslávi 20. výročie svojho založenia.

 2. Vyzývajú Chudíka, aby

  Vyzývajú Chudíka, aby Warholove diela nekupoval za milión

  PREŠOV 3. mája (SITA) – Poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja požiadal listom prešovského župana Petra Chudíka, aby nepodpísal uznesenie zo zastupiteľstva, v ktorom poslanci schválili kúpu portfólia Warholových diel Desať portrétov Židov 20. storočia z edície AP 26/30 za jeden milión eur. Predaj sa má realizovať so súkromným vlastníkom Eugenom Gališinom, ktorý k tomu bezplatne prenajme múzeu v Medzilaborciach ďalších 27 svojich obrazov na 20 rokov. Krajský poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS) na dnešnej tlačovej besede informoval, že pravicový klub chcel podpis uznesenia oddialiť iba do termínu 26. apríla, kedy sa konala aukcia v sieni Christie´s v New Yorku, kde bola v ponuke porovnateľná séria Warholových portrétov Micka Jaggera, aby sa porovnala kúpna suma. Sériu portrétov Jaggera za 218-tis. €. sa nepodarilo predať. Predal sa jeden kus printu za 20 600 €.

  Keďže Chudík uznesenie zo zastupiteľstva podpísal, pravicoví poslanci ho opäť lisom 29. apríla požiadali, aby nepodpísal kúpnu zmluvu. Kužma uviedol, že suma 1 mil. € za portfólio Desať portrétov Židov 20. storočia je vysoko predražená. „Sme presvedčení, že sa deje podvod na občanoch kraja za 800-tisíc eur v čase, keď nemáme peniaze na opravy ciest,“ povedal Kužma. Pravicovému klubu sa tiež nepáči, že župa pri predkladaní návrhu na kúpu Warholových diel do zastupiteľstva nemala znalecký posudok o cenách, za koľko sa na svetových aukciách predávajú jeho diela. Uspokojila sa s nezávislým prehlásením Daniela Brogyányiho, ktorý nie je znalcom registrovaným Ministerstvom spravodlivosti SR. Ten uviedol podľa Kužmu prehnané ceny, ktoré ovplyvnili poslancov pri hlasovaní. „Za milión eur kupujeme diela, ktoré sa dajú bez problémov kúpiť za menej ako 200-tisíc eur. Vyvstáva otázka, v ktorých vreckách skončí 800-tisíc eur,“ vyjadril pochybnosť Kužma.

  Podľa predsedu pravicového klubu Juraja Hurného nie je pre múzeum v Medzilaborciach výhodné ani zapožičanie 27 diel, a to ešte s platbou dopredu. Všade na svete, kto má uložené svoje diela v galérii, za to platí. Múzeum má výdavky, musí platiť poistné a spĺňať náročné bezpečnostné kritéria. Pravicový klub zvažuje ďalšie kroky, ktoré prekonzultuje s právnikmi. Uvažuje o podaní podnetu na Úrad o verejnom obstarávaní a reč bola aj o prokuratúre.

  Prešovský župan Peter Chudík tvrdí, že pravicoví poslanci hovoria o veciach, ktoré sú neporovnateľné. Podľa neho portfólio Micka Jaggera sa nedá porovnávať so sériou Desať portrétov Židov 20. storočia. „K Jaggrovi nemôžem urobiť ani jednu konferenciu, k Židom aj niekoľko,“ povedal Chudík. Zmluvu o kúpe Warholových diel Chudík nepodpíše skôr, ako bude poznať stanovisko znalcov. Na stredu pozval do Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach medzinárodného kurátora a galeristu Jiřiho Švestku. Chce získať aj odborné stanovisko od dvoch ďalších znalcov. Župan pred novinármi dnes vyhlásil, že ak by sa cena obrazov na základe ich posudku mala meniť, kúpno-predajnú zmluvu predloží opäť do zastupiteľstva.  

 3. Prešovský kraj nekúpi

  Prešovský kraj nekúpi Warholove obrazy za milión eur

  PREŠOV 14. júna (SITA) – Prešovský samosprávny kraj pod tlakom kritiky pravicových poslancov svojho zastupiteľstva nekúpi napokon za jeden milión eur edíciu autorských tlačí Andyho Warhola Desať portrétov Židov 20. storočia, ktoré sa mali stať súčasťou zbierkového fondu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková. Ako uviedla, majiteľ portfólia, súkromný zberateľ Eugen Gališin, ktorý Warholove tlače múzeu požičal, stiahol svoju ponuku s odôvodnením, že „predaj sa zvrhol na mocenskopolitický boj a bol mediálne zneužitý.“ Portfólio desiatich portrétov si môžu návštevníci Medzilaboriec pozrieť do konca roka, dovtedy ho majiteľ nechá v múzeu.

  Kúpu Warholových diel schválili krajskí poslanci na aprílovom zastupiteľstve. Následne predsedu samosprávneho kraja Petra Chudíka (Smer-SD) vyzvali členovia pravicového poslaneckého klubu, aby uznesenie nepodpísal, lebo cena je neobjektívna a nadsadená. Predložili aj aktuálne ponuky od aukčných spoločností z Európy a USA, kde sa cena portfólia autorských tlačí pohybovala okolo 400 tis. eur a hlavných tlačí od 138 do 170 tis. eur. Pod tlakom opozície sa Chudík rozhodol požiadať aj o odborný posudok, ktorý potvrdil nevýhodnosť transakcie. Podľa Fitzekovej na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja 21. júna pôjde materiál na zrušenie príslušného uznesenia o kúpe Warholových diel za jeden milión eur.
  Ako hovorkyňa doplnila, samosprávny kraj má na tento rok v rozpočte plánovaných 200 tis. eur na nákup Warholových diel a Chudík chce tieto prostriedky využiť na kúpu takých diel, ktoré by vystihovali jeho rusínsky pôvod.

  Poslanecký klubu SDKÚ–DS a KDH ku kauze nákupu predražených diel Andyho Warhola zaslalo médiám stanovisko, v ktorom sa uvádza, že ich teší rozhodnutie predsedu Prešovského samosprávneho kraja neminúť milión eur na kúpu obrazov Andyho Warhola. „Sme radi, že prijal naše odporúčania. Tým sa nám podarí kúpiť diela A. Warhola pre múzeum v Medzilaborciach a zároveň ušetriť desiatky tisíc eur pre náš kraj,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal predseda pravicového poslaneckého klubu Juraj Hurný. Pri nákupe ďalších diel pre múzeum v Medzilaborciach ponúkajú poslanci svoju pomoc. „Chceme, aby sa za peniaze PSK nakúpili diela Andyho Warhola za čo najlepších podmienok a naše múzeum aj naďalej slúžilo nášmu kraju,“ píše sa v liste..

 4. Poslanci zrušili kúpu

  Poslanci zrušili kúpu Warholových diel za milión eur

  PREŠOV 21. júna (SITA) – Poslanci Prešovského samosprávneho kraja na dnešnom rokovaní zrušili svoje uznesenie z 19. apríla o kúpe portfólia Desať portrétov Židov 20. storočia od Andyho Warhola za milión eur, ktoré sa mali stať súčasťou zbierkového fondu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Dôvodom je, že vlastník diela Eugen Gališin od svojej ponuky odstúpil.

  Poslanci poslaneckého klubu SDKÚ-DS a KDH, ktorý je v opozícii, tvrdili, že cena je neobjektívna a nadsadená. Predseda klubu Juraj Hurný dnes vyslovil spokojnosť, že prešovská župa nevynaloží neadekvátne množstvo peňazí na Warholove diela, ktoré sa dajú podľa ponuky od aukčných spoločností z Európy aj USA kúpiť lacnejšie (cena portfólia autorských tlačí sa pohybovala okolo 400-tis. eur a hlavných tlačí od 138-tis. do 170-tis. eur).

  Prešovský župan Peter Chudík uviedol, že ho mrzí, že sa celá kúpa diel spolitizovala. Materiál prešiel bez dlhšej rozpravy.

Comments are closed.