Múzeum Andyho Warhola dostane k narodeninám obrazy

Andy Warhol - Hans Christian Andersen

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach má 20 rokov. Vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a ešte stále je jediné tohto druhu v Európe. Ako uviedla pre agentúru SITA jeho riaditeľka Valéria Maďarová, múzeum bude vo štvrtok 1. septembra otvorené pre verejnosť. Oficiálne oslavy však chystajú na 21. októbra. Krajskí poslanci schválili v minulých dňoch pre múzeum v Medzilaborciach nákup obrazov za 194 500 eur. Okrem výstavných aktivít sa v múzeu venujú aj prezentačnej, vzdelávacej, poradenskej a vedecko-výskumnej činnosti v oblasti súčasného výtvarného umenia.

Prešovský samosprávny kraj kúpi štyri kusy série Hans Christian Andersen za 110 tis. eur, toto portfólio patrí medzi unikátne Warholove diela z kategórie TP (skúšobná tlač). Za limitovanú umeleckú tapetu Fish zaplatí župa 15 tis. eur, ide o koncepčne vytvorené dielo zhotovené pre výstavu vo Švajčiarsku (1983-84) technikou screenprint. Za litografickú kolekciu ručne kolorovaných kresieb In the Bottom of My Garden zaplatí kraj 61 tis. eur. Múzeum získa do svojho vlastníctva aj jeden kus perokresby Anjeli za 8 500 eur, autorkou je Warholova matka Júlia Varholová – Zavacká.

Maďarová informovala, že okrem kolekcie kresieb In the Bottom of My Garden sú všetky ostatné kupované diela Warhola a jeho matky v múzeu, doteraz boli však iba zapožičané. Či stihnú doviezť do oficiálnych osláv aj kolekciu Warholových kresieb In the Bottom of My Garden, nevedela potvrdiť.

Kúpa obrazov pre medzilaborecké múzeum mala niekoľko peripetií. Začiatkom roka zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja odsúhlasilo kúpu portfólia desiatich portrétov Židov 20. storočia za milión eur. Pravicový poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS ostro kritizoval sumu, ktorú považoval za nadsadenú. Poslanci vyzvali prešovského župana Petra Chudíka, aby uznesenie nepodpísal. Pod ich tlakom dal Chudík ohodnotiť cenu diela známemu českému galeristovi Jiřímu Švestkovi, ktorý tvrdenie pravice odobril. Na čo majiteľ stiahol ponuku a z obchodu zišlo. Aj tentoraz pravicoví poslanci poukázali na predraženie ceny za sériu Hans Christian Andersen, ktorý župa kúpi za 110 tis. eur. Ostatní poslanci ich však prehlasovali. S cenami u ďalších diel bola spokojná aj pravica.

Prešovský župan Peter Chudík uznesenie o kúpe obrazov pre múzeum Andyho Warhola už podpísal. Ako uviedol pre agentúru SITA, nákup schválil poradný zbor pre nákup diel, ktorý vznikol pri samotnom založení múzea. „Bolo urobené výberové konanie. Pri prvých dvoch obrazoch sa akceptovala aj suma pána Švestku. Každý má právo na svoj názor. Som presvedčený, že ani poslanci Juraj Hurný a Štefan Kužma (obaja SDKÚ-DS) nemajú patent na rozum na kúpu diel Andyho Warhola,“ povedal Chudík. S ich stanoviskom, že cena 110 tis. eur pri sérii obrazov Hans Christian Andersen je prehnaná, sa župan nestotožňuje.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Samosprava podporuje presťahovanie múzea Andyho Warhola

Povodný názov: PSK podporuje myšlienku presťahovania múzea Andyho Warhola
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporuje myšlienku presťahovať Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do energeticky menej náročných priestorov. povedal to dnes na tlačovej besede v Prešove predseda PSK Peter Chudík. Múzeum bolo od svojho vzniku v roku 1991 umiestnené v budove Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta Medzilaborce.

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.

PREŠOV: Diela Andyho Warhola ostanú na svojom mieste

PREŠOV 4. augusta 2004 (SITA) – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa nebude sťahovať. K takejto dohode dospeli predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňák. Múzeum sídli v časti budovy Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom radnice. Medzi oboma subjektmi došlo k dohode, že približne 55 percent plochy kultúrneho stánku mesto predá krajskej samospráve za symbolickú jednu korunu.