PREŠOV: Diela Andyho Warhola ostanú na svojom mieste

PREŠOV 4. augusta 2004 (SITA) – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa nebude sťahovať. K takejto dohode dospeli predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňák. Múzeum sídli v časti budovy Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom radnice. Medzi oboma subjektmi došlo k dohode, že približne 55 percent plochy kultúrneho stánku mesto predá krajskej samospráve za symbolickú jednu korunu. Výsledkom dohody sú aj malé stavebné úpravy v interiéri a technické riešenie pre nový samostatný vchod do múzea. Po realizácii transakcie pôjde o spolupodielové vlastníctvo, ktoré sa stane základom budúcich združených investícií. Akútnou požiadavkou sa javí rekonštrukcia kotolne a oprava strechy, v ďalších etapách pôjde o projekt zateplenia budovy, výmenu okien a novú fasádu. Vlastnícke vzťahy boli aj hlavým dôvodom, prečo sa múzeum malo sťahovať do skromnejších priestorov Penziónu Andy. Ústretovosť zo strany mesta Medzilaborce bola viazaná na dohodu o výmene majetku vo vzťahu k dvom ďalším nehnuteľnostiam. Do majetku PSK sa dostane budova na Duchnovičovej ulici, v ktorej sídli gymnázium a zriaďovateľ školy (PSK) platí nájomné mestu. K mestskému majetku zase pribudne telocvičňa a bazén, ktoré vlastní PSK a po združení dvoch SOU ich nebude mať od septembra kto spravovať. Podľa súdnoznaleckých posudkov je hodnota majetku na jednej i druhej strane zhruba rovnaká. Chudík toto riešenie považuje za racionálne a v dnešnej situácii za logické vyústenie dlhotrvajúceho sporu medzi oboma samosprávami. Všetky dohody musí ešte schváliť krajský parlament, poslanci sa stretnú na mimoriadnom zasadnutí 19. augusta.

(SITA, km;pu), 0398

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Samosprava podporuje presťahovanie múzea Andyho Warhola

Povodný názov: PSK podporuje myšlienku presťahovania múzea Andyho Warhola
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporuje myšlienku presťahovať Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do energeticky menej náročných priestorov. povedal to dnes na tlačovej besede v Prešove predseda PSK Peter Chudík. Múzeum bolo od svojho vzniku v roku 1991 umiestnené v budove Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta Medzilaborce.

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.