Múzeum Andyho Warhola oslávilo 20 rokov

Obrázok k článku (wikipedia.org)

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávilo v piatok 21. októbra 2011 20. výročie svojho založenia Medzinárodným sympóziom a Slávnostnou akadémiou. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková, podujatie zastrešilo ministerstvo kultúry a prešovský župan Peter Chudík.

Múzeum vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a je doteraz ešte stále jediné svojho druhu v Európe. Okrem výstavných aktivít dominuje v múzeu prezentačná, vzdelávacia, poradenská, vedecko-výskumná činnosť v oblasti súčasného výtvarného umenia a muzeoedukológie.

Na Medzinárodnom sympóziu v priestoroch stálej expozície múzea prednášali odborníci na dielo kráľa pop-artu Andyho Warhola a vedeckí pracovníci z oblasti histórie a umenia. Popoludní odhalili zakladateľovi múzea Johnovi Warholovi pamätnú tabuľu na jeho budove. V priebehu dňa boli sprístupnené dve výstavy. Kurátormi výstavy 20 rokov Múzea moderného umenia Andyho Warhola v dokumentoch, fotografiách a artefaktoch sú Daniela Kapráľová a Michal Bycko. Výstava Andy Warhol a Československo má rovnaký názov ako kniha z autorskej dielne Ruda Prekopu a Michala Cihlářa, ktorá mala na slávnosti svoj krst. Autori publikácie sú zároveň aj kurátormi výstavy.

Súčasťou programu Slávnostnej akadémie bolo udeľovanie Ceny Andyho Warhola.

Prešovskí krajskí poslanci v tomto roku odsúhlasili pre Warholove múzeum v Medzilaborciach kúpu diel za 194 500 €. Ide o štyri kusy série Hans Christian Andersen za 110-tis. eur, toto portfólio patrí medzi unikátne Warholove diela z kategórie TP (skúšobná tlač). Za limitovanú umeleckú tapetu Fish zaplatí župa 15-tis. eur, ide o koncepčne vytvorené dielo zhotovené pre výstavu vo Švajčiarsku (1983-84) technikou screenprint. Za litografickú kolekciu ručne kolorovaných kresieb In the Bottom of My Garden zaplatil kraj 61-tis. eur. Múzeum získa do svojho vlastníctva aj jeden kus perokresby Anjeli za 8 500 eur, autorkou je Warholova matka Júlia Varholová – Zavacká. Múzeum vystavuje vlastné aj zapožičané diela.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…