Rekonštrukcia a riešenie havarijného stavu SNG sa odkladá

Kríza zasiahla aj do plánovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG). Riešenie havarijného stavu Premostenia Vodných kasární – sídla SNG na bratislavskom dunajskom nábreží sa posúva o ďalší rok. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo kultúry (MK) SR aj SNG. “Rekonštrukcia SNG bola pozastavená, Ministerstvo financií SR viazalo rezortu kultúry rozpočet na rok 2009 v marci tohto roka v rámci protikrízových opatrení. Pozastavuje sa do konca tohto roka,” uvádza sa v stanovisku MK SR. Ako informovala Petra Fejdi z tlačového referátu MK SR, k rekonštrukcii galérie sa na september pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania. “Rekonštrukcia sa začne ihneď po ukončení verejného obstarávania, predpokladáme, že začiatkom roka 2010,” dodala. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu niekoľko rokov. Má k nej vypracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu.

Pre galériu posunutie rekonštrukcie znamená viac peňazí na údržbu priestorov na úkor organizovania výstav alebo starostlivosti o diela v zbierkach. Znamená to, že “naďalej bude pretrvávať havarijný stav uzavretého premostenia Vodných kasární, ktorý trvá od roku 2001. SNG vzhľadom na pripravovanú investičnú akciu niekoľko rokov utlmovala práce a investície súvisiace s bežnou údržbou a opravou svojich objektov. Z tohto dôvodu je v súčasnosti – po pozastavení rekonštrukcie nútená vynakladať zvýšené náklady na prevádzkyschopnosť svojich budov. Nie je zanedbateľný ani fakt, že v rámci prípravy celej investičnej akcie boli prevezené umelecké diela z depozitárov v Bratislave do Zvolenského zámku, čo spôsobuje sťaženú manipuláciu a zvýšené náklady súvisiace s prevozom diel,” uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Komunikačného centra SNG Katarína Pikalyová. Uzavretie premostenia Vodných kasární pripravuje galériu a jej návštevníkov o výstavy na 1 800 metroch štvorcových. Galéria nevie odhadnúť, ako havarijný stav, zhoršujúci sa vplyvom nepriaznivého počasia, ovplyvní stav okolitých priestorov, keďže premostenie je napojené na budovu Vodných kasární. Ostatné výstavné priestory – Vodné kasárne a Esterházyho palác sú v štandardnom stave. V zlom technickom stave je administratívna budova SNG, trvalo uzavretý amfiteáter a priestory knižnice SNG. Osobitnou kapitolou sú chýbajúce depozitáre, ktoré sa mali v rámci rekonštrukcie riešiť výstavbou samostatného objektu.


Rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu galérie sa pôvodne mala začať v roku 2008. SNG by sa podľa plánu MK SR mala v najbližších rokoch dostať na úroveň moderných európskych galérií. Na rekonštrukciu by malo zo zdrojov MK SR ísť 34 424 816 € s DPH vrátane prípravných prác. Projekt obnovy sídla SNG je rozdelený na etapy: premostenie, Vodné kasárne, nový depozitár galérie, administratívna budova a nové expozície. Okrem čiastočnej alebo úplnej rekonštrukcie, prípadne dostavby alebo prestavby existujúcich objektov SNG na Rázusovom nábreží a uliciach Riečna či Paulínyho by sa mali postaviť dve nové budovy – centrálny depozitár a viacúčelová hala. Budova SNG je po vyše 20 rokoch používania technicky nevyhovujúca. V roku 2001 galéria pre havarijný stav zatvorila premostenie, ktoré tvorilo významnú časť výstavných priestorov. Odborná aj laická verejnosť dlho diskutovala o tom, či ho zachovať alebo zbúrať. Celkovú rekonštrukciu SNG začali plánovať v roku 2001 za čias ministra Milana Kňažka, v roku 2002 ju schválila vláda. Za 14 273 385 € sa mala uskutočniť v rokoch 2003-2009.


Rezort kultúry tento rok plánoval vložiť desiatky miliónov eur do viacerých projektov rekonštrukcií. Okrem SNG bola od začiatku roka v pláne aj rekonštrukcia bratislavskej Reduty. Redutu, sídlo Slovenskej filharmónie komplexne neopravované od dokončenia budovy v roku 1919, pre havarijný stav pre verejnosť zavreli v apríli. MK SR verí, že v septembri sa začne rekonštruovať.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články